Boli sme v cukrárni... vedeckej

Dňa 28.3.2017 sa trieda IV.VET zúčastnila vedeckej cukrárne s podtitulom Nové objavy chemických prvkov. Člen Fyzikálneho ústavu SAV Martin Venhart porozprával o histórii objavovania chemických prvkov od praveku (meď) až po súčasnosť. Žiaci sa dozvedeli rôzne zaujímavosti z histórie (keď bol hliník cennejší než zlato, ako neuvážene sa používal arzén na skrášľovanie v šminkách), až po súčasnosť, kde sa predbiehajú rôzne vedecké inštitúcie v objavoch nových chemických prvkov. Naši žiaci sa aktívne zapojili aj do diskusie a Peter Navrata získal cenu za najzaujímavejšiu otázku. Gratulujeme!

• Prax drobnochovu v Jakubove Prax drobnochovu v Jakubove

Žiaci 3. a 4. ročníka zamerania drobnochov sa zúčastnili odbornej praxe - chov hydiny u absolventky našej školy Sarah Vrabčekovej. Naučili sa fixovať hydinu, zopakovali si anatomickú stavbu tela a ostrihali hydine letky. Prezreli si chov koní a pomohli s čistením stajní, kŕmením a napájaním.

• Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva

29. 3. 2019 sa žiaci I., II., III. a IV. VET zúčastnili 20. ročníka festivalu HORY A MESTO, ktorý sa konal v priestoroch nákupno-zábavného centra Bory Mall a CINEMAX BORY. V rámci festivalu sa premietali filmy - Nomádsky chlapec, DreamRide3 a Matsés. Po premietaní bol pre žiakov pripravený bohatý program vo forme Festivalového náučného chodníka prostredníctvom rôznych stánkov. Stánky boli zamerané na dôležité súčasti každodenného života, napríklad ako sa správne triedi odpad, ako si pripraviť zdravú desiatu. Žiaci si vyskúšali aj svoju rovnováhu, keď sa mali prejsť po napnutom lane. Posledná disciplína všetkých veľmi pobavila.

• Vedecká cukráreň - jozefská Vedecká cukráreň - jozefská

Žiaci III VET sa 19.3.2019 zúčastnili akcie Vedecká cukráreň s podtitulom Veľryba plná plastu, prečo záleží na tom, ako zaobchádzame so životným prostredím. Na nej Robert Hofrichter, zoológ a morský biológ pôsobiaci viac ako 30 rokov vo Viedni, rozprával, čo je jeho náplňou práce. Sústredil sa najmä na znečistenie oceánov ľuďmi, konkrétne plastovým odpadom. Situácia je tak vážna, že momentálne neexistuje na svete miesto, kde by sa tento odpad nenachádzal, najmä v jeho najnebezpečnejšej forme - mikroplastoch. Prednáška bola zakončená diskusiou, kde samotní žiaci navrhovali, ako by sme mohli prírode pomôcť.

• Pohybom k zdraviu Pohybom k zdraviu

Dňa 13.3.2019 sme v čase maturitných skúšok absolvovali účelové cvičenie a kurz ochrany života a zdravia na Železnej studničke. Žiaci sa oboznámili s orientáciou v teréne, podávaním prvej pomoci pri zranení a ohrození života a s ochranou prírody a životného prostredia. Škoda že nevyšlo počasie...