Bonitácia psov v Moravskom Svätom Jáne

Žiaci III.VET navštívili stredisko chovu služobných psov Ministerstva vnútra SR so sídlom v Moravskom Svätom Jáne. Tu sa zúčastnili bonitácie psov, ktorá sa robí pravidelne pre ich zaradenie do chovu. V chovnej stanici sú odchovávané šteňatá, ktoré sú následne cvičené na obranné, pachové, záchranárske práce, prípadne majú iný špeciálny výcvik.

Počasie nebolo veľmi priaznivé, ale akcie tohto druhu sa konajú za každého počasia. Nabudúce našich žiakov možno okrem cvičených psov privíta aj slniečko.

• Slovenský národný archív na živo

V piatok 12.4.2019 sa trieda II VET zúčastnila exkurzie v Slovenskom národnom archíve na Drotárskej ceste. Tam nám pani Šániková porozprávala o činnosti archívu, stručnej histórii a o oddeleniach, ktoré tvoria národný archív. Potom nás po skupinkách previedli vybranými oddeleniami, kde žiaci videli, ako sa zachraňujú staré písomnosti, ako sa archivujú a videli sme aj digitalizáciu, pomocou ktorej sa dajú písomnosti študovať aj z domu pomocou internetu. Pre našich študentov pripravili aj ukážku kníh a písomností so 17. storočia, ktoré sa venovali chovu hospodárskych zvierat.

• Vedecká cukráreň s prvákmi

Žiaci I. VET sa 16.4.2019 zúčastnili akcie Vedecká cukráreň s podtitulom Kvantové počítače, chiméra alebo realita zajtrajška. Na nej Martin Plesch, ktorý pôsobí na Fyzikálnom ústave SAV porozprával poslucháčom o možnostiach súčasných počítačov a dôvody, prečo ľudstvo bude potrebovať kvantové počítače. Oboznámil nás s ich históriou, aké úlohy už dnes zvládajú lepšie ako súčasné počítače a naznačil možnosti ich ďalšieho vývoja. Dozvedeli sme sa, že s ich pomocou už dnes vedia niektoré inštitúcie komunikovať tak, že nie je možné túto komunikáciu dešifrovať treťou stranou.

• Športom ku Dňu učiteľov Športom ku Dňu učiteľov

Športu nie je nikdy dosť a tak sme si opäť raz rozhýbali kostru. Na volejbalovom turnaji ku Dňu učiteľov síce nešlo až tak o výkony (ktoré boli mimochodom úžasné), ale skôr o zábavu a radosť z hry. Výsledkovo sa najviac darilo druhákom, ktorí s prehľadom prevalcovali ostatné ročníky. Však na Vianoce bude odveta a uvidíme, kto bude najlepší.

• Plavecký kurz Plavecký kurz

Netradične v apríli absolvovali naši žiaci plavecký kurz. Tí sa cítili na plavárni v Iuvente ako ryby vo vode. Jednotlivé plavecké štýly zvládli viacmenej bravúrne a čo to sa priučili aj ohľadom záchrany topiaceho sa. Vyučovanie v bazéne prispelo aj k utuženiu kolektívu a k otužovaniu tela. Dúfame však, že vedomosti o záchrane topiacich sa využiť v praxi nebudú musieť.