obr1 obr2 obr3 obr4

Čo sa u nás udialo - školský rok 2017/2018

Október

2017 10 vsetko o laskeH. Ch. Andersen alebo 3x všetko o láske
16.10.2017 sme sa so žiakmi 2. a 4. ročníka, ktorí majú radi nemčinu, vybrali v rámci Európskeho dňa jazykov na zaujímavé predstavenie. V priebehu hodiny nám profesionálny herec z Berlína - Max Mauer - v úlohe rozprávača predstavil tri rôzne príbehy o láske - o láske medzi ženou a mužom, o sebaláske a o silnom priateľskom pute. Jeho rozprávanie oživili herci v krátkych etudách inšpirovaných známymi rozprávkami (Malá morská víla, Pastier svíň a Snehová kráľovná) dánskeho autora H. Ch. Andersena.

 

2017 10 prax prvaciPrváci na praxi
Posledný septembrový a prvý októbrový týždeň absolvovali naši prváčikovia svoju úvodnú prax. Prax prebiehala v priestoroch Bratislavskej Zoo a žiaci si tak mohli na vlastnej koži vyskúšať, čo obnáša práca ošetrovateľa pri rôznych zvieratách, alebo aj v kuchyni pri príprave kŕmnej dávky pre ne.

 

Naši žiaci sa našli
13. a 14. októbra sa konalo cvičenie záchranárov v Rohožníku. Tentokrát šlo o simulovanú situáciu po zemetrasení a vyhľadávanie zavalených osôb. Ako figuranti, a teda hľadané osoby, boli k dispozícii naši žiaci. Na cvičení sa preskúšala predovšetkým vzájomná komunikácia jednotlivých záchranných zložiek, rôzne postupy pri poskytovaní prvej pomoci ako aj riadenie záchrannej akcie. Fotografie z akcie nájdete na nasledujúcich adresách:
facebook.com
idnes.cz

 

2017 10 slovanŠkola ide/šla na Slovan
V rámci akcie Škola ide na Slovan sme boli povzbudiť bratislavských hokejistov. Tí túto sezónu vyhrávajú sporadicky, a tak sme o to šťastnejší, že sa nám podarilo vidieť na vlastné oči ich cenné víťazstvo nad Víťazom Podolsk v pomere 4:3. Asi by sme mali na nich chodiť častejšie.

 

2017 10 jeden svetFilmový festival JEDEN SVET
Prehliadku mesta a film v rámci festivalu Jeden svet pod názvom Jenica a Perla absolvovali žiaci I.VET dňa 17.10. 2017. Film zachytával osudy dvoch dievčat rómskeho pôvodu, ktoré sa s tanečnou skupinou Kesaj Čhave prebojovali až do súťaže Slovensko má talent. Potom sa ale obidve rómske dievčatá vrátili domov. Sedemnásťročná Jenica, pôvodom z Rumunska, do Paríža, kde cieľavedome kráča za svojím snom stať sa kaderníčkou a začleniť sa tak do väčšinovej spoločnosti. Jej kamarátka Perla, ktorá žije v osade pod Vysokými Tatrami, na základnej škole prepadáva a voči “gadžom” je nedôverčivá. Svoju budúcnosť vidí každá z nich inak, pri tanci však stále nachádzajú to, čo majú spoločné. Po filme nasledovala diskusia o problémoch multikultúrnej spoločnosti a postojoch jednotlivcov k nim. Trasa prehliadky viedla z Hodžovho námestia pod Michalskú bránu, cez Korzo okolo Univerzitnej knižnice na Hlavné námestie a okolo „Čumila“ na Hviezdoslavovo námestie k SND. Naspäť cez Hlavné a Primaciálne námestie na Obchodnú ulicu. Prehliadka historického centra mesta sa veľmi vydarila, pretože bolo krásne počasie babieho leta a slnkom zaliate pamätihodnosti priam okúzľovali.

 

2017 10 plaveckyPlavecký kurz
Tohtoročný plavecký kurz je úspešne za nami. Žiaci I.VET ho absolvovali v čase od 25.9. do 6.10. Aj keď nad teóriou plávania sa ohŕňalo nosmi, na praxi v bazéne to išlo jedna radosť. Po dlhšom čase nerobilo prváčencom problém preplávať súvisle aj štyri dĺžky, čo po minulé roky bola nesplniteľná úloha. Špeciálna pochvala patrí za záchranu topiaceho, kedy vyučujúci zveril svoj život do rúk žiakov, a je stále medzi nami.

 

September

2017 09 noc vyskumnikovNoc výskumníkov
Dňa 29.9.2017 sa triedy II.VET a III. VET zúčastnili aj vedeckého podujatia Noc výskumníkov, ktoré sa konalo v Starej tržnici. Obsah podujatia tvorili interaktívne prezentácie výskumníkov a inovátorov, a to formou vedeckých stánkov, prednášok, diskusií a hlavný program sa odohrával na pódiu. Prezentovali sa tu technické vysoké školy so svojím výskumom a aj rôzne firmy a organizácie. Žiaci sa zoznámili s praktickými výsledkami vedeckého bádania a zblízka si mohli pozrieť kópiu prvej slovenskej družice - skCUBE.

 

2017 09 green dayGreen day
Dňa 29.9.2017 sa triedy II. VET a III. VET zúčastnili ekologického podujatia Green day – zelený deň. Žiaci sa zúčastnili prednášky Udržateľná architektúra, kde sa dozvedeli, čo sú to zelené stavby a čo to znamená stavať udržateľným spôsobom. V stánkoch sa mohli dozvedieť, prečo nezahadzovať elektroodpad a staré lieky do koša, prečo zbierať starý kuchynský olej, ako prebieha klimatická zmena a mnohé ďalšie informácie o ekelógii. Tieto vedomosti získavali formou testov, kde po ich absolvovaní dostali pečiatky do zlosovateľného „preukazu“. Že sa to oplatí, sa presvedčili dve naše žiačky Petra Turňová a Simona Pavlíková, ktoré získali vecné ceny. Gratulujeme.

 

2017 09 vystava maciekMedzinárodná výstava mačiek
V nedeľu 24. 9. sa vo Viničnom konala Medzinárodná výstava mačiek. Naše žiačky mali v rámci nej jedinečnú možnosť byť priamo pri posudzovaní mačiek a rozhodkyňa im ochotne vysvetlila, ako sa hodnotia jednotlivé plemená a odchýlky od ich plemenného štandardu. Chceme sa preto ešte raz poďakovať organizátorom výstavy za spoluprácu a osobitná vďaka patrí pani Ivankovej.

 

2017 09 biela pastelkaBiela pastelka
Dňa 22.9. 2017 sa žiaci prvého a druhého ročníka zúčastnili verejnej zbierky „BIELA PASTELKA“ na podporu slabozrakých a nevidiacich. Tri dvojice žiakov zbierali finančné prostriedky v lokalite Dúbravka a boli veľmi úspešní. Poďakovanie od organizátora zbierky hovorí za všetko: „ďakujeme veľmi pekne za spoluprácu aj tento rok, nižšie vidíte výnosy jednotlivých pokladní a tiež spolu. Tento rok sa podarilo v rámci BA kraja vyzbierať 21 209,54 €. ĎAKUJEME a vrúcne aspoň takto virtuálne objímame každého dobrovoľníka „ Lucia s Lenkou - 84,78€ , Rebeka G. s Rebekou M. - 44,35€ a Kristián s Natáliou 29,65€ = spolu: 158,78 €

 

2017 09 vedecky veltrhVedecký veľtrh
Dňa 14. septembra sa trieda II. VET zúčastnila zábavného interaktívneho podujatia Vedecký veľtrh. Podujatie sa konalo na námestí pred Euroveou a prezentovali sa tam vybrané vysoké školy, stredné školy, vedecké inštitúcia a taktiež záujmové inštitúcie. Naši študenti na začiatku absolvovali spoločné prednášky (Škola hrou, Vesmír na dosah) a potom si individuálne prezreli stánky, kde jednotlivé organizácie prezentovali svoju činnosť. Najväčší úspech mali Astronomický klub v Bratislave, Misia na „Mars“ a 1. slovenská družica, Chemické pokusy a Medicínska rádiológia.

 

2017 09 hijo na koneHijó na kone...
Vo štvrtok 14.9. boli naši štvrtáci na exkurzii v chove koní. V rámci nej, okrem prehliadky stajní, si žiaci mohli vyskúšať aj základnú starostlivosť o srsť koňa a dokonca, keďže v čase exkurzie tam boli veterinárny lekár aj kováč, videli žiaci aj diagnostiku krívania u koňa a tiež starostlivosť o kopytá a podkúvanie koní.

 

2017 09 vcelyAko chovať včely
Toto a mnoho iného sa dozvedeli 7. septembra 2017 naši štvrtáci počas každoročnej exkurzie v chove včiel v Devínskej Novej Vsi. V prvej časti si pozreli prevádzku na spracovanie včelích produktov spojenú aj s ochutnávkou rôznych druhov medu. Následne si vypočuli prednášku na tému chov včiel a jeho význam. Na záver si prezreli samotné včelstvá.

Čo sa u nás udialo

Naša škola sa zapojila do národného projektu „Zvyšovanie kvality vzdelávania v ZŠ a SŠ s využitím elektronického testovania“. Cieľom projektu je skvalitniť testovanie a zvýšiť objektivitu posudzovania vzdelávacích výsledkov žiakov. Veríme, že sa žiakom testovanie zapáči, a aj vďaka tomuto projektu sa zvýši vzdelanostná úroveň žiakov.
   

November

Železná opona - symbol totality
O.z. LIVING MEMORY v spolupráci s BSK, SND a ďalšími partnermi v školskom roku 2017/2018 pripravilo pre stredné školy kreatívne prednášky o fungovaní totalitných režimov spojené s diskusiou. I naši žiaci 1. – 3. ročníka sa dňa 2.11. 2017 zúčastnili prednášky na tému „Železná opona“, ktorá trvala 2 vyučovacie hodiny. Žiaci si vypočuli autentické výpovede osôb poznačených obdobím totality a na obrázkových a filmových dokumentoch si mohli pozrieť a zamyslieť sa nad ostnatými drôtmi charakterizujúcimi toto obdobie. Prednáška podporila medzipredmetové vzťahy a priblížila žiakom časť našich dejín, ktorej účastníkmi nemohli byť. Ďakujeme.

 

Na čerstvom vzduchu
Jedno z dvoch plánovaných účelových cvičení je za nami. Po prázdninách vo štvrtok 2.11. - ideálne na rozbeh do školy. Počasie nám prialo, a tak sme mohli spolu so žiakmi I.-III.VET spoznávať nielen jesennú prírodu na Železnej studničke, ktorá svojou farebnosťou vyrážala dych, ale aj si zopakovať vedomosti z oblasti topografie, poskytovania prvej predlekárskej pomoci a z oblasti riešenia mimoriadnych situácií.2017 11 na cerstvom vzduchu

 

Zobraziť staršie udalosti >>