Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva

29. 3. 2019 sa žiaci I., II., III. a IV. VET zúčastnili 20. ročníka festivalu HORY A MESTO, ktorý sa konal v priestoroch nákupno-zábavného centra Bory Mall a CINEMAX BORY. V rámci festivalu sa premietali filmy - Nomádsky chlapec, DreamRide3 a Matsés. Po premietaní bol pre žiakov pripravený bohatý program vo forme Festivalového náučného chodníka prostredníctvom rôznych stánkov. Stánky boli zamerané na dôležité súčasti každodenného života, napríklad ako sa správne triedi odpad, ako si pripraviť zdravú desiatu. Žiaci si vyskúšali aj svoju rovnováhu, keď sa mali prejsť po napnutom lane. Posledná disciplína všetkých veľmi pobavila.

• Fyzika a astronómia v angličtine Fyzika a astronómia v angličtine

Fakulta elektrotechniky a informatiky STU organizovala 3.10. prednášku s americkou vedkyňou a astronautkou Dr. Mary Ellen Weber, ktorá pracovala 10 rokov pre NASA, bola členkou dvoch posádok raketoplánu a strávila vo vesmíre 18 dní. Prednášky sa zúčastnili študenti druhého ročníka a obohatili si vedomosti z fyziky, astronómie a angličtiny. Dozvedeli sme sa, čo motivovalo Dr. Weber, aby sa stala astronautkou, ako vyzerajú prípravy pred štartom raketoplánu a pozreli sme si zaujímavé video z vesmírnej lode. Na záver prednášky nás Dr. Weber motivovala, aby sme sa nikdy nevzdávali a išli si za svojím cieľom tak ako ona.

• Noc výskumníkov Noc výskumníkov

Žiaci II.VET sa v piatok 27.9. zúčastnili 13teho ročníka akcie Noc výskumníkov. V Starej tržnici sa zišli vedci zo slovenských univerzít a SAV, aby záujemcom o vedu priblížili, čím sa zaoberajú a aké sú trendy vo vede a technike. Naši žiaci si po skupinkách prezreli expozície a strávili v diskusii príjemné piatkové dopoludnie.

• Bližšie k prírode... Bližšie k prírode...

Dňa 24.9.2019 sa žiaci II. A III. VET zúčastnili Eko vzdelávacieho programu, ktorý sa konal v aule Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Na úvod programu sme si pozreli krátke video z aktuálneho života v oceánoch, kedy prezentujúci chceli poukázať na dopad používania jednorazových plastov na život v oceánoch a s ním spojený potravový reťazec. Po krátkom videu nasledovala diskusia a interaktívny program, kde sa mohli zapojiť žiaci do súťažných otázok a vyhrať bambusové slamky, či plátenné tašky.

• Biela pastelka Biela pastelka

Únia nevidiacich a slabozrakých každoročne organizuje verejnú zbierku na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Aj tento rok sa dobrovoľníci Bielej pastelky vydali do ulíc v piatok 20.9. Žiaci našej školy sa taktiež rozhodli aktívne podporiť túto peknú akciu a tri dvojice z druhého a tretieho ročníka vymenili pohodlie školských lavíc za tri lokality v bratislavskej Dúbravke. V bielom tričku s logom bielej pastelky a s bielo-modrou pokladničkou rozdávali za dobrovoľný príspevok symbolické biele pastelky s cieľom získať finančné prostriedky. Tento rok sa nám podarilo vyzbierať krásnych 430,71 eur.

Veríme, že sme týmto spôsobom prispeli svojou troškou k zlepšeniu života ľudí, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii.

• Výstava chovateľov Výstava chovateľov

Dňa 20.9.2019 sa žiaci III.VET a IV.VET zúčastnili výstavy chovateľov v Ivanke pri Dunaji. Videli expozície králikov, hydiny, holubov, exotického vtáctva a chovu rýb. Prezreli si aj výstavu záhradkárov a poľovných trofejí.

• V rámci praxe exkurzia V rámci praxe exkurzia

Dňa 19. a 26.9.2019 sa žiaci I.VET zúčastnili v rámci praxe exkurzie v Moste pri Bratislave na Roľníckom družstve. Oboznámili sa s chovanými plemenami, jednotlivými kategóriami zvierat, videli spôsob ustajnenia a ošetrovania a dostali odborný výklad o chove dobytka a spracovaní mlieka a ostatných produktov. Poďakovanie patrí Ing. Glasnákovej a jej synovi Bc. Glasnákovi, ktorí sú oduševnení pre svoju prácu, o čom svedčí aj mnoho ocenení z výstav.

• Týždňová prax prvákov Týždňová prax prvákov

Od 16.9. do 27.9.2019 mali žiaci I.VET prax v ZOO Bratislava. Zoznámili sa s chovom, ošetrovaním zvierat, kŕmením a s prácou na rajónoch.

• Plavecký kurz prvákov Plavecký kurz prvákov

Tak ako každoročne aj tento rok si delili naši prváci prax s plaveckým kurzom. Ten dopadol v rámci možností dobre, ovplyvnilo nás trošku chrípkové obdobie. Dôležité je ale, že sa nikto neutopil a niektorí sa možno aj niečomu priučili.