Filmový festival – Jeden svet

Dňa 17.10. 2016 sa žiaci prvého ročníka zúčastnili filmového predstavenia v kine FILM EUROPE v rámci filmového festivalu „Jeden svet“.

Pozreli si cca hodinový film MLADÝ, HRDÝ NÁCEK – o mladíkovi, predstaviteľovi politickej strany vo Veľkej Británii, ktorá sa tvrdo hlásila k extrémizmu a rasizmu. Film ukázal zákulisie volieb a predvolebnej kampane, ako aj protesty a demonštrácie proti tejto strane a názory a myšlienky jej mladého vodcu.

Po filme nasledovala beseda s právničkou pani Biháryovou, členkou komunity „Ľudia proti rasizmu“.

Následne sa naši prváci vybrali na malú exkurziu do bratislavského centra. Trasou od kostola Sv. trojice, popod Michalskú bránu, cez Hlavné námestie a Hviezdoslavovo námestie až k Dómu sv. Martina a následne na námestie SNP si pozreli najznámejšie kultúrne pamiatky a vypočuli krátky komentár p. prof. Kantovej.

„Naše názory a pocity z celého dňa? Vďaka filmu sme si priblížili problém rasizmu a diskriminácie a vďaka zaujímavej ceste mestom sme si pripomenuli niečo z našej histórie“ – Ivana, Júlia, Petra – I.VET

• Týždeň vedy Týždeň vedy

Vo štvrtok 9. novembra sa trieda II VET zúčastnila v rámci Týždňa vedy exkurzie na FMFI UK, kde žiaci absolvovali blok prednášok s podtitulom Základy fyziky: čo by ste mali vedieť o fyzike skôr, ako sa ju začnete učiť alebo čo, ako a prečo je fyzika. Tam im Mgr. Juraj Tekel, PhD. s miernym nadhľadom porozprával o najdôležitejších míľnikoch v dejinách fyziky a čo z toho vyplýva pre dnešný svet. Zaujímavéééé........

• Hodina deťom Hodina deťom

Deti pomáhajú deťom. S touto myšlienkou sa vybrali žiaci I. a II. VET triedy do ulíc Bratislavy. Počasie im síce neprialo a slniečko ich veľmi neohrievalo, ale túžba pomôcť slabším a deťom bola silnejšia. Dúfame, že aj naši žiaci prispeli kvapkou do mora.

• Holokaust – smutná súčasť našich dejín Holokaust – smutná súčasť našich dejín

V pondelok 12.11. 2018 mali žiaci II. VET možnosť nahliadnuť do autentických priestorov Múzea holokaustu v Seredi, kde bol počas 2. svetovej vojny pracovný a neskôr koncentračný tábor. Na úvod si vypočuli prednášku Mgr. Mateja Beránka, PhD. na tému Úteky z táborov smrti a oboznámili sa s menami ako Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba. Areál múzea tvorilo 5 menších domčekov, ktoré kedysi slúžili ako ubytovne a pracovné dielne.

Jedným z vystavených artefaktov bol aj dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.

• Prax žiakov III. ročníka Prax žiakov III. ročníka

Študenti III.VET sa zúčastnili v čase od 5.11.2018 do 23.11.2018 trojtýždňovej praxe na rôznych pracoviskách. Pracovali v ZOO Bratislava pri ošetrovaní a kŕmení exotických zvierat, v ZOO Dome pri starostlivosti o akváriové a terárijné zvieratá, malé hlodavce a vtáky. Navštívili RDP Most pri Bratislave, kde sa oboznámili s chovom hospodárskych zvierat a prvovýrobou mlieka. Na ŠVPÚ sa oboznámili s laboratóriami a vykonali vyšetrenie vzoriek moču na babeziózu a trusu na vnútorné parazity od svojich zvierat. Pomáhali tiež na veterinárnych klinikách pri liečbe a asistovali pri ošetrovaní zvieracích pacientov. V závere sa zúčastnili Celoslovenskej výstavy zvierat v Nitre, kde pomáhali pri posudzovaní vystavovaných zvierat.

Počas troch týždňov načerpali naši študenti nemalé množstvo nových informácií, získali a osvojili si praktické zručnosti a dnes sa už vzdelávajú vo svojich laviciach.