Filmový festival JEDEN SVET

Prehliadku mesta a film v rámci festivalu Jeden svet pod názvom Jenica a Perla absolvovali žiaci I.VET dňa 17.10. 2017.

Film zachytával osudy dvoch dievčat rómskeho pôvodu, ktoré sa s tanečnou skupinou Kesaj Čhave prebojovali až do súťaže Slovensko má talent. Potom sa ale obidve rómske dievčatá vrátili domov. Sedemnásťročná Jenica, pôvodom z Rumunska, do Paríža, kde cieľavedome kráča za svojím snom stať sa kaderníčkou a začleniť sa tak do väčšinovej spoločnosti.

Jej kamarátka Perla, ktorá žije v osade pod Vysokými Tatrami, na základnej škole prepadáva a voči “gadžom” je nedôverčivá. Svoju budúcnosť vidí každá z nich inak, pri tanci však stále nachádzajú to, čo majú spoločné. Po filme nasledovala diskusia o problémoch multikultúrnej spoločnosti a postojoch jednotlivcov k nim.

Trasa prehliadky viedla z Hodžovho námestia pod Michalskú bránu, cez Korzo okolo Univerzitnej knižnice na Hlavné námestie a okolo „Čumila“ na Hviezdoslavovo námestie k SND. Naspäť cez Hlavné a Primaciálne námestie na Obchodnú ulicu. Prehliadka historického centra mesta sa veľmi vydarila, pretože bolo krásne počasie babieho leta a slnkom zaliate pamätihodnosti priam okúzľovali.

• Maturity v inom štýle Maturity v inom štýle

Po administratívnych maturitných skúškach si prišli žiaci do školy pre koncoročné a maturitné vysvedčenia. Atmosféra bola veselá i dojímavá - všetko podľa prísnych hygienických podmienok a väčších vzdialeností ako obvykle. So žiakmi 4. ročníka sme sa rozlúčili a popriali im všetko dobré a veľa úspechov do ďalších dní dospeláckeho života.

• Finančná gramotnosť vo vedeckej cukrárni Finančná gramotnosť vo vedeckej cukrárni

Dňa 28.1 a 4.2 sa triedy III VET a I VET zúčastnili vedeckej cukrárne s podtitulom Finančná gramotnosť, celoživotné finančné rozhodnutia a zdravý sedliacky rozum.

Na prednáške sa od Martina Šustera, riaditeľa odboru výskumu NBS dozvedeli o finančných produktoch na trhu, čo je to investovanie a aké riziká prináša. Dozvedeli sa, ako rozumne hospodáriť s financiami, aby nedopadli ako 60 percent hráčov amerického futbalu, ktorí po aktívnej kariére do 4 rokov skrachujú. V diskusii sme sa dozvedeli, že v momentálnej situácii na finančných trhoch je najlepšia investícia do svojho vzdelania.

• Lyžiarsky na jednotku Lyžiarsky na jednotku

Nádhernú prírodu a čerstvý horský vzduch si na lyžiarskom výcviku vychutnali už aj tohtoroční druháci za vedenia skúsených učiteľov Mgr. Ernesta Fulmeka a Mgr. Denisy Meliškovej. Lyžiarsky výcvik sa uskutočnil v dňoch 12.1.- 17.1. 2020. Žiaci lyžovali na najlepších slovenských svahoch a unavení si vychutnávali horúcu čokoládu v chate Kamienka. Po celý týždeň nás sprevádzala skvelá atmosféra, kopec zábavy, diskotéka a najlepší program pre učiteľov, ktorý vymysleli práve naši skvelí žiaci. Pre lepšiu zábavu a skúsenosti sa počet druhákov doplnil žiakmi III. a VI. ročníka. Každý si z tohto týždňa odniesol tie najlepšie a najkrajšie zážitky a vrátili sme sa domov šťastní. Žiaci vďaka skvelým učiteľom a učitelia vďaka poslušným a akčným žiakom.

• Štartujeme na Vianoce Štartujeme na Vianoce

Dňa 20.12.2019 sme ukončili kalendárny rok návštevou filmového predstavenia Adamsova rodina. Výber filmu bol dobrý, páčil sa žiakom i učiteľom. Potom sme sa presunuli na vianočné trhy. Pôvodne sme sa mali korčuľovať, ale vzhľadom na „jarné” počasie to nebolo možné. A tak sme si pochutnali na vianočných špecialitkách - nesmel chýbať Horehronský detský punč - symbolizujúci nášho učiteľa MVDr. Hronského, dokúpili sme darčeky a hurá na prázdniny s oslavou Vianoc a šťastného nového roka.

• Vianoce s úsmevom 2019 Vianoce s úsmevom 2019

V pondelok dňa 16.12. 2019 vyšli do ulíc tri dvojice študentov našej školy a v uliciach Bratislavy vyberali finančnú hotovosť po d záštitou zbierky Vianoce s úsmevom. Snahou bolo podporiť deti v detských domovoch, aby mali šťastné a spokojné Vianoce. Spoločnosť priateľov detí z detských domovov napomáha k tomu, aby rodiny ostali spolu a aby opustené deti ostali deťmi a mali spokojné detstvo. Naši žiaci chceli byť nápomocní v tejto zbierke. Ďakujeme!

• Viedeň a adventná atmosféra mesta Viedeň a adventná atmosféra mesta

V pondelok dňa 9.12. 2019 sme sa zúčastnili exkurzie vo Viedni. Navštívili sme Dom mora a prírodovedné múzeum. Zaujali nás akváriá, teráriá, opice a iné živé exponáty. V prírodovednom múzeu je množstvo preparátov zvierat, medzi nimi i vymreté druhy. Exkurziu sme ukončili návštevou adventných trhov a ochutnávkou rakúskych špecialít.