Čo sa u nás udialo - školský rok 2023/2024

 • Stredoškolská odborná činnosť – hipoterapia Stredoškolská odborná činnosť – hipoterapia

  Žiačka 2. ročníka, Stela, vypracovala pod vedením p. učiteľa Fulmeka projekt o vplyve koní na zlepšenie zdravotného stavu človeka. Prácu odprezentovala pred komisiou 20. 02. 2024 s veľkým úspechom a maturanti, ktorí tvorili odborné publikum, vysoko ocenili odbornosť a pripravenosť prednášajúcej Stely. Budeme držať Stele palce, aby svoju prácu predstavila úspešne aj pred komisiou Krajského kola SOČ.

  Zobraziť viac
 • Polročný volejbalový turnaj 2024 Polročný volejbalový turnaj 2024

  Nie je dôležité vyhrať, ale osláviť to. Tak znelo heslo nášho tohtoročného, tentokrát polročného, volejbalového turnaja VET CUP 2024. Výsledky neboli úplne dôležité, potešilo najmä to, že sa nehrala iba aká-taká prehadzovaná, ale v určitých momentoch to bol nervydrásajúci seriózny volejbal. Víťazi zo 4.ročníka ťažili najmä z volejbalového krúžku, kde si vycibrili techniku do dokonalosti.

  Zobraziť viac
 • Účelové cvičenie Účelové cvičenie

  Po náročnom prvom polroku nám padlo vhod si prevetrať hlavy na účelovom cvičení. A to doslova prevetrať. Rozhľadňa na Devínskej Kobyle nám popri vetre dopriala aj krásne výhľady, napr. na 100 km vzdialený Schneeberg. Nevynechali sme ani exkurziu v bunkroch, kde síce bola iba tma a špina, ale edukatívne okienko p. prof. Hronského nám opäť rozšírilo vedomosti o dobe spred roku 1989.

  Zobraziť viac
 • Deň otvorených dverí – 7. 12. 2023 Deň otvorených dverí – 7. 12. 2023

  Deň otvorených dverí na našej škole sa teší stále väčšej popularite. Tento rok sa konal 7.decembra a navštívilo ho historicky najviac účastníkov. Naši žiaci sa na tento deň zodpovedne pripravili a počas programu spolu so svojimi dvoj - , štvor- ale aj osem-nohými miláčikmi zahviezdili. Mali sme tu – všehochuť – psy, králiky, tarantule, papagáje, potkany, žaby a prišiel aj poník. Žiaci spolu s učiteľmi predviedli fixáciu psa i prácu s mikroskopom. Dúfajme, že sa budúcim uchádzačom páčilo a s takými úsmevmi sa uvidíme aj na prijímacích skúškach.

  Zobraziť viac
 • Peter a Lucia Peter a Lucia

  Polročnú klasifikáciu sme spolu s maturantmi ukončili 30. 1. 2024 návštevou divadelného predstavenia. Prípravu na maturitnú skúšku nám spríjemnilo divadlo Ludus predstavením Peter a Lucia na motívy rovnomenného komorného románu od Romaina Rollanda. Láska dvoch mladých ľudí počas prvej svetovej vojny nájde svoju smrť v ruinách zbombardovaného Kostola sv. Gervaisa a Protasia v Paríži, v čase veľkonočných sviatkov. Predzvesťou smrti je zjavenie rusovlasého dievčatka v kostole. Je láska odsúdená na smrť? Je smrť cieľom života? Je vojna (a zisk z nej) hodnotnejšia ako láska? Je symbolika veľkonočného zmŕtvychvstania Ježiša vyjadrením nádeje v znovuzrodenie lásky a mieru?

  Zobraziť viac
 • Beseda s Veronikou Homolovou Tóthovou Beseda s Veronikou Homolovou Tóthovou

  Naši žiaci I. a II.VET mali možnosť zúčastniť sa besedy s autorkou knihy Mengeleho dievča, Veronikou Homolovou Tóthovou, ktorá našu školu navštívila 24.11.2023 spolu s pánom JUDr. Hlavenkom z Ministerstva vnútra SR z odboru prevencie kriminality. Na úvod si žiaci pripomenuli poznatky z hodín dejepisu , z nie veľmi "svetlého" obdobia slovenských dejín a následne si pozreli dokumentárny film Hľadanie spomienok, ktorý sa, prostredníctvom spomienok Agnešy Urbanovej, venoval najmä problematike arizácie. Žiaci sa tak dozvedeli veľa smutných, ale aj zaujímavých informácií o protižidovských opatreniach na našom území, ktoré začali už v období autonómie Slovenska (1938 - 1939) a pokračovali i v období Slovenského štátu (1939 -1945).

  Zobraziť viac
 • Veterina inak: Ako zvládnuť najčastejšie problémy so zažívaním Veterina inak: Ako zvládnuť najčastejšie problémy so zažívaním

  V pondelok 13.10. v podvečerných hodinách sa žiaci aktívne zúčastnili verejného nahrávania podcastu VETERINA INAK. Autorkou projektu Veterina Inak, ktorý poskytuje informácie o prevencii, liečbe a riešení problémov zvierat, je MVDr. Mária Poláčková. Cieľom je umožniť majiteľom zvierat prístup k informáciám a odporúčaným postupom či k prvej pomoci pri záchrane ich domácich miláčikov. Témou podcastu bolo : Ako zvládnuť najčastejšie problémy so zažívaním. Autorku MVDr. Poláčkovú podcastom sprevádzal Milan Zimnýkoval. Žiaci strávili príjemný podvečer a odniesli si zaujímavé informácie, čo dokumentujú aj fotografie Matúša Laga.

  Zobraziť viac
 • Projekt Krókus Projekt Krókus

  Krókus – kvet, ktorý niektorí poznajú aj pod odborným názvom šafran. Tento žltý kvet sa stal symbolom žltej hviezdy, ktorú boli židia nútení nosiť počas druhej svetovej vojny. 16.11.2023 sa žiaci I. VET zúčastnili projektu Krókus, ktorý začal už v roku 2005 ako írska iniciatíva a pokračuje dodnes. Každoročne žiaci v rámci tohto projektu vysádzajú na jeseň cibuľky žltých krókusov na pamiatku jeden a pol milióna židovských detí, ktoré počas holokaustu zomreli. Krókusy kvitnú práve v čase Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27. január). V rámci tohto projektu si prváci nielen zasadili svoj krókus, ale mali možnosť si aj viac uvedomiť nebezpečenstvo rasizmu, predsudkov a diskriminácie. Pripomenuli si, aké dôležité je rešpektovať všetkých ľudí bez ohľadu na ich etnický pôvod, zdravotné postihnutie, sexuálnu orientáciu alebo náboženské presvedčenie.

  Zobraziť viac
 • Naša premiéra na Bibliotéke 2023 Naša premiéra na Bibliotéke 2023

  Dňa 10.11.2023 sa žiaci II.VET prvýkrát zúčastnili každoročnej knihomoľskej udalosti roka – Bibliotéky, ktorá sa konala v Inchebe. Pri túlaní sa medzi stánkami mnohých vydavateľstiev nám všetkých do nosa udrela, pre mnohých ľudí, príjemná vôňa nových kníh, ktorú si niektorí odniesli so sebou aj domov. Okrem toho, že žiaci mali možnosť popozerať si stánky vydavateľstiev a podozvedať sa o stovkách knižných noviniek, na Bibliotéke prebiehali aj rôzne zaujímavé besedy. Žiaci si vypočuli besedu o mládežníckej knihe Nelám mi krídla s autorkou Kristínou Ježovičovou, v rámci ktorej autorka predstavila dojemný príbeh tínedžerky, ktorá to v živote nemá ľahké a aj tak ju neopúšťa chuť žiť a tancovať.

  Zobraziť viac
 • Dni otvorených myslí na Centre biovied SAV Dni otvorených myslí na Centre biovied SAV

  Dňa 8.11. p. Ing. J. Jankovičová, PhD. v spolupráci s p. Mgr. K. Pichovou, PhD. pripravili špeciálny program na DOD pre žiakov II.VET triedy. Žiaci sa oboznámili s etológiu chovaných druhov vtáctva, typom chovu sliepok a prepelíc a ich zoohygienou. Žiakov veľmi zaujímal vývoj zárodku kuraťa, ktorý mohli pozorovať na vlastné oči. Zaujímavá téma programu bola aj reprodukcia u hovädzieho dobytka a prevádzané výskumy na prenikanie spermií do vajíčka. Žiaci využijú praktické poznatky z DOD v SAV v ďalšom štúdiu.

  Zobraziť viac
 • Exkurzia Národný žrebčín Topoľčianky Exkurzia Národný žrebčín Topoľčianky

  Žiaci III. VET a IV. VET sa zúčastnili odbornej exkurzie v Národnom žrebčíne Topoľčianky, v rámci odborného predmetu Hygiena a chov hospodárskych zvierat. V úvode exkurzie sa žiaci oboznámili s históriou žrebčína a prezreli si ustajňovacie priestory koní v historických stajniach. Postupne sa oboznámili so všetkými plemenami koní, ktoré sú chované v žrebčíne (spôsoby ustajnenia, zdravotná starostlivosť, kŕmenie, ošetrovanie koní). Nemalý záujem prejavili žiaci o koňa, ktorého žrebčín daroval anglickej kráľovnej. V závere prehliadky si žiaci prezreli historickú jazdiareň, kde mohli vidieť výcvik mladých koní. V hipologickom múzeu si žiaci prezreli množstvo exponátov a fotografií súvisiacich so žrebčínom a jeho aktivitami v priebehu celej histórie trvania žrebčína. Veľmi zaujala časť výstavy venovanej nášmu národnému plemenu koňa Hucul, hlavne jeho významu v SNP. Veľmi prínosná bola aj návšteva v reprodukčnom centre a inseminačnej stanici žrebčína, kde sa žiaci podrobne oboznámili s celým procesom reprodukcie a umelej inseminácie koní v Národnom žrebčíne Topoľčianky.

  Zobraziť viac
 • Výlov rýb - exkurzia Výlov rýb - exkurzia

  8.11.2023 sa žiaci III.VET zúčastnili exkurzie a praktickej ukážky výlovu rybníka vo Veľkom Blahove. Videli výlov, triedenie a váženie rýb. Poznávali jednotlivé druhy rýb. V krátkej prednáške sa dozvedeli o význame rybníkov z hľadiska chovu rýb, ich význame pri ochrane prírody, zadržiavaní vody v krajine a tvorbe ekosystému. Oboznámili sa s faunou a flórou oblasti rybníkov.

  Zobraziť viac
 • Zbojník a Gašparko Zbojník a Gašparko

  8.11. 2023 študenti 1. vet navštívili Bratislavské bábkové divadlo. V predstavení Zbojník a Gašparko sa ocitli v Česko-Slovensku pred 30 rokmi. Stali sa tak svedkami zániku spoločného štátu. Prostredníctvom českých a slovenských hercov mohli sledovať národné charaktery Čechov a Slovákov. S úsmevným, originálnym prevedením tejto československej inscenácie im boli aj nastolené otázky - Dokážeme robiť kompromisy v záujme spoločných cieľov? Akí ale vlastne sme? A ako vnímame druhých? A existuje vôbec niečo ako národný charakter?Bol to pekný, príjemný a umelecký školský deň?

  Zobraziť viac
 • Bonitácia služobných psov Bonitácia služobných psov

  Za skoro 100%nej účasti sa žiaci zúčastnili bonitácie a výstavy služobných psov MVSR v chovnej stanici psov v Moravskom Svätom Jáne. Najprv ich pracovník zariadenia oboznámil s organizáciou a usporiadaním samotnej chovnej stanice, s priebehom a programom bonitácie, pričom žiaci boli oboznámení s pravidlami dodržiavania bezpečnostných pravidiel pri konaní bonitácií a výstav psov.

  Zobraziť viac
 • Kastrácia kocúra Kastrácia kocúra

  V rámci výučby anatómie a fyziológie pohlavných orgánov – samčieho pohlavia – sme nezostali len pri teoretických vedomostiach. Svoje vedomosti si žiaci II. VET mohli upevniť v priebehu kastrácie kocúra. Žiaci sa oboznámili s narkózou, so samotným zákrokom - pri ktorom mohli aktívne pomáhať- a boli oboznámení aj s pooperačnou starostlivosťou.

  Zobraziť viac
 • Exkurzia na PD P. Biskupice Exkurzia na PD P. Biskupice

  Žiaci III.VET sa zúčastnili exkurzie v Poľnohospodárskom družstve P. Biskupice 2.11.2023. Samotnej exkurzii predchádzalo podrobné poučenie žiakov o BOZP a hlavne boli do detailov informovaní o spôsobe dopravy na družstvo. Žiaci na sa družstve oboznámili, pod odborným vedením MVDr. Emila Novotného, s chovom dojníc, s technológiou ich ustajnenia a kŕmenia. Videli aj uskladnenie siláže a senáže a iné komponenty kŕmnej dávky pre kravy. Podrobne si prezreli dojáreň, jej technické vybavenie a spoznali ošetrenie a skladovanie mlieka po nadojení. V teľatníku videli spôsob ustajnenia teliat, ich napájanie mliekom a kŕmenie. Na záver exkurzie MVDr. Novotný podal výklad a predviedol gynekologické vyšetrenie kravy po pôrode.

  Zobraziť viac
 • Finančná správa SR a CITES Finančná správa SR a CITES

  V jedno piatkové dopoludnie, 20. 10. 2023, nás poctili svojou návštevou zamestnanci Finančnej správy SR., ktorí nám sprostredkovali informácie o fungovaní Finančnej správy a o CITES. Žiaci sa dozvedeli o úlohách FS SR i o pracovných príležitostiach, ktoré im táto inštitúcia ponúka. Veľkým prínosom boli i užitočné informácie o medzinárodnom dohovore zvanom CITES. Prednáška bola doplnená prezentáciou vecí (viď. foto), ktoré boli zhabané nezodpovedným podnikateľom, pašerákom či zákonov neznalých turistom. Staršie ročníky si oprášili a rozšírili vedomosti a tí mladší sa dozvedeli, čo všetko si (ne)môžu doviesť z dovolenky v zahraničí.

  Zobraziť viac
 • Noc výskumníkov Noc výskumníkov

  Dňa 29.9. 2023 sa žiaci druhého a tretieho ročníka zúčastnili akcie v Starej tržnici v Bratislave pod názvom Noc výskumníkov. V preplnenej tržnici absolvovali žiaci bohatý program. V stánkoch i na pódiu si mohli pozrieť rôzne výdobytky našej doby, technické vynálezy, pokusy i byť účastníkmi spoločenského i ekologického diania vo svete. Boli pozorovateľmi i aktívnymi účastníkmi a odniesli si poznatky i skúsenosti zo sveta vedy a techniky.

  Zobraziť viac
 • EKOTOPFILM EKOTOPFILM

  V jeden deň dve školské akcie....Po zážitkoch v Starej tržnici dňa 29.9. 2023 sa žiaci druhého a tretieho ročníka presunuli krásnou prechádzkou popri Prezidentskom paláci do Pistoriho paláca – do jeho kinosály. Tu prebiehal každoročne navštevovaný EKOTOPFIM. Žiaci si pozreli niekoľko zaujímavých EKO dokumentov, ktoré boli nielen poučné, ale vyvolali aj mnoho diskusií o ochrane zvierat, rastlín a celej našej planéty. Po každom dokumente nasledoval jednoduchý kvíz, ktorého boli žiaci účastníkmi. Na záver absolvovali žiaci diskusiu na EKO témy dnešnej doby a plní zážitkov sa rozišli domov.

  Zobraziť viac
 • Prax prvého ročníka Prax prvého ročníka

  Naši prváci sa dostali do terénu....Absolvovali prax v ZOO Bratislava v čase 18.9. – 29.9.2023 v dvoch turnusoch. Vystriedali sa s plaveckým kurzom. Všetci naši nováčikovia sa zhodli na jednom, že prax bola super. To potešilo nie len všetkých učiteľov a vedenie školy, ale aj inštruktorov praxe a iste aj rodičov. Žiaci získali prvé kontakty s prírodou, so zvieratami, vyskúšali si prvotné úkony v starostlivosti o zvieratá, naučili sa veľa nového a zaujímavého. Všetci sa tešia na druhý polrok, kedy budú mať možnosť vo všetkých činnostiach v ZOO pokračovať, ale už nie ako úplní nováčikovia.

  Zobraziť viac
 • Plavecký kurz Plavecký kurz

  Naši prváci v termíne od 18.9. do 29.9. v dvoch skupinách úspešne absolvovali plavecký kurz. Prekonal sa bradatý školský rekord v 50m voľným spôsobom, v záchrane topiaceho a pomoci unavenému plavcovi si počínali ako David Hasselhoff alias Mitch Buchannon v Baywatchi, takže ak by náhodou nevyšla kariéra veterinára, majú rozhodne aj plán B.

  Zobraziť viac
 • Požiarne cvičenie Požiarne cvičenie

  Dňa 13.9.2023 si žiaci aj učitelia precvičili opustenie budovy školy pri fingovanom požiarnom poplachu. Neprišlo k ujme na životoch a ani na majetku. Žiaci i učitelia disciplinovane opustili školu za 1 minútu a 50 sekúnd. Po skvelej spolupráci pri nácviku nás všetkých v aule školy bezpečnostný technik pochválil. Následne nás obohatil informáciami a skúsenosťami z oblasti ochrany pred požiarom a bezpečnosti pri úniku pred požiarom.

  Zobraziť viac
 

 • Žiaci 4. ročníka a ich praktické maturity Žiaci 4. ročníka a ich praktické maturity

  V dňoch 2.5. – 7.5. 2024 sa tradične konala podľa harmonogramu Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky. Skúšky sa zúčastnili všetci žiaci v štyroch odborných zameraniach na štyroch pracoviskách. Na farme v Plaveckom štvrtku, vo veterinárnej ambulancii, v MiniZOO Devín a v ZOO Bratislava. Môžeme skonštatovať, že praktické maturitné skúšky dopadli podľa očakávania, žiaci boli svedomito pripravení a preukázali pred odbornými komisiami svoje vedomosti i zručnosti. Blahoželáme a držíme palce do ďalšieho kola MS.

  Zobraziť viac
 • Anatomická pitva Anatomická pitva

  Žiaci 2. ročníka sa 10. 5. za asistencie MVDr. M. Kopčoka zúčastnili praktickej ukážky pitvy psa. Súčasne videli klasický typ pitevne, nástroje a pomôcky potrebné k pitve. Patológ im vysvetlil teoreticky a následne prakticky postup pitvy.

  Zobraziť viac
 • „Medzi životom a smrťou“ „Medzi životom a smrťou“

  23.4.2024 žiaci I. VET navštívili v priestoroch Ministerstva kultúry SR výstavu „Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu“. Výstava sa venovala téme holokaustu prostredníctvom príbehov preživších a hrdinov, ktorí pomáhali prenasledovaným osobám a prezentovala osudy ľudí z 12 európskych krajín. Výstavu organizoval Ústav pamäti národa v spolupráci s Európskou sieťou Pamäť a solidarita. Žiaci mali možnosť si sami, v rámci aktivity na výstave, vyskúšať prostredníctvom fotografií poskladať práve jeden z takýchto príbehov preživších a hrdinov, ktorí pomáhali prenasledovaným osobám.

  Zobraziť viac
 • Prax v MiniZOO Devín Prax v MiniZOO Devín

  Žiaci štvrtého ročníka sa pripravovali na praktickú časť maturitnej skúšky v MiniZOO Devín. Precvičili si fixáciu zvierat (sliepka, baran, emu), podávanie liečiv, ošetrovanie poranení.

  Zobraziť viac