Pravidlá učebnej a odbornej prevádzkovej praxe

1. Učebná a odborná prax (ďalej len prax) žiaka prvého ročníka v jednom vyučovacom dni trvá najviac šesť vyučovacích hodín a žiaka druhého ročníka až štvrtého ročníka v jednom vyučovacom dni trvá najviac sedem vyučovacích hodín.
  2. Žiak, alebo skupina žiakov, po dohode s inštruktorom môžu pracovný čas primerane upraviť, pri dodržaní dĺžky praxe.
  3. Žiak je povinný sa oboznámiť s obsahom, rozsahom a náplňou praxe.
  4. Žiak si vedie denník praxe, zapisuje doňho priebeh praxe a získané informácie. Pri kontrole praxe je žiak povinný denník praxe predložiť.
  5. V posledný deň praxe si žiak nechá potvrdiť inštruktorom hodnotenie praxe, ktoré vlepí do denníka za záznam z posledného dňa praxe. Denník praxe žiak odovzdá učiteľovi pre prax v prvý deň po nástupe do školy.
  6. Akékoľvek zmeny v termínoch zaradenia do praxe musia byť v dostatočnom predstihu odsúhlasené učiteľom pre prax.
  7. Žiak sa počas  praxe správa slušne a iniciatívne, aby robil dobré meno sebe a škole.
  8. Žiak nesmie počas trvania praxe opustiť miesto praxe bez súhlasu inštruktora praxe.
  9. Osobitne dôsledne sa vyžaduje dodržiavanie poučenia o bezpečnosti pri práci, protipožiarnych opatrení a hygienických predpisov na jednotlivých pracoviskách praxe.
  10. Akýkoľvek úraz počas praxe je žiak povinný hlásiť učiteľovi pre prax.
  11. Jednodennú absenciu na praxi môže ospravedlniť rodič.
  12. Absencia počas praxe v trvaní viac ako jeden deň musí byť ospravedlnená lekárom.
  13. Viac ako jednodenná absencia na praxi musí byť nahradená po dohode s učiteľom pre prax.
  14. Nedodržanie termínu odovzdania denníka praxe, nedostatočne vedený denník praxe a tiež porušenie ostatných pravidiel praxe je dôvod na zníženie známky z praxe!
  15. Denník praxe je žiak povinný predložiť maturitnej komisii na praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky.

Schválené dňa: 9. 9. 2016
Platné od: 9. 9. 2016

v. r.  Mgr. Erika Melichová
poverená riadením školy

• Týždeň vedy Týždeň vedy

Vo štvrtok 9. novembra sa trieda II VET zúčastnila v rámci Týždňa vedy exkurzie na FMFI UK, kde žiaci absolvovali blok prednášok s podtitulom Základy fyziky: čo by ste mali vedieť o fyzike skôr, ako sa ju začnete učiť alebo čo, ako a prečo je fyzika. Tam im Mgr. Juraj Tekel, PhD. s miernym nadhľadom porozprával o najdôležitejších míľnikoch v dejinách fyziky a čo z toho vyplýva pre dnešný svet. Zaujímavéééé........

• Hodina deťom Hodina deťom

Deti pomáhajú deťom. S touto myšlienkou sa vybrali žiaci I. a II. VET triedy do ulíc Bratislavy. Počasie im síce neprialo a slniečko ich veľmi neohrievalo, ale túžba pomôcť slabším a deťom bola silnejšia. Dúfame, že aj naši žiaci prispeli kvapkou do mora.

• Holokaust – smutná súčasť našich dejín Holokaust – smutná súčasť našich dejín

V pondelok 12.11. 2018 mali žiaci II. VET možnosť nahliadnuť do autentických priestorov Múzea holokaustu v Seredi, kde bol počas 2. svetovej vojny pracovný a neskôr koncentračný tábor. Na úvod si vypočuli prednášku Mgr. Mateja Beránka, PhD. na tému Úteky z táborov smrti a oboznámili sa s menami ako Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba. Areál múzea tvorilo 5 menších domčekov, ktoré kedysi slúžili ako ubytovne a pracovné dielne.

Jedným z vystavených artefaktov bol aj dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.

• Prax žiakov III. ročníka Prax žiakov III. ročníka

Študenti III.VET sa zúčastnili v čase od 5.11.2018 do 23.11.2018 trojtýždňovej praxe na rôznych pracoviskách. Pracovali v ZOO Bratislava pri ošetrovaní a kŕmení exotických zvierat, v ZOO Dome pri starostlivosti o akváriové a terárijné zvieratá, malé hlodavce a vtáky. Navštívili RDP Most pri Bratislave, kde sa oboznámili s chovom hospodárskych zvierat a prvovýrobou mlieka. Na ŠVPÚ sa oboznámili s laboratóriami a vykonali vyšetrenie vzoriek moču na babeziózu a trusu na vnútorné parazity od svojich zvierat. Pomáhali tiež na veterinárnych klinikách pri liečbe a asistovali pri ošetrovaní zvieracích pacientov. V závere sa zúčastnili Celoslovenskej výstavy zvierat v Nitre, kde pomáhali pri posudzovaní vystavovaných zvierat.

Počas troch týždňov načerpali naši študenti nemalé množstvo nových informácií, získali a osvojili si praktické zručnosti a dnes sa už vzdelávajú vo svojich laviciach.