Sociálne štipendium

Žiaci stredných škôl môžu získať dva typy štipendií:

• štipendium určené pre žiakov zo sociálne slabšieho prostredia
  • motivačné štipendium a iné finančné a hmotné zabezpečenie (žiaci stredných odborných škôl, ktorí sa pripravujú pre konkrétneho zamestnávateľa)

Štipendium

Poskytovanie sociálnych štipendií sa realizuje podľa zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školského zákona), podľa § 149 Štipendium a iné nepeňažné plnenie a Vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 224/2022 Z. z. o strednej škole.

Výška štipendia

závisí od priemerného prospechu v predchádzajúcom polroku školského vyučovania a od výšky životného minima nezaopatreného dieťaťa, teda v školskom roku 2022/2023 je:

1. 53,52 € - pri priemernom prospechu žiaka do 2,0 vrátane, vo výške 50 % výšky životného minima,
  1. 37,47 € -pri priemernom prospechu žiaka horšom ako 2,0 do 2,5 vrátane vo výške 35 % výšky životného minima,
  1. 26,76 € - pri priemernom prospechu žiaka viac ako 2,5 vo výške 25 % výšky životného minima.

Ak je žiak hodnotený z povinných vyučovacích predmetov inak ako klasifikáciou, poskytuje sa mu v príslušnom školskom roku sociálne štipendium vo výške 35 % sumy životného minima nezaopatreného dieťaťa.

Jednou z podmienok na priznanie sociálneho štipendia je, že jeho celkové hodnotenie za predchádzajúci polrok je prospel.

Sumy životného minima sa podľa §5 zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime v znení neskorších predpisov, upravujú zvyčajne k 1. júlu bežného kalendárneho roku.

Vzhľadom na to, že sa k 1. júlu 2022 hodnoty životného minima zmenili, v školskom roku 2022/2023 sumy životného minima majú nasledovné hodnoty:

• 234,42 € v prípade ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,
  • 163,53 € v prípade ak ide o ďalšiu plnoletú spoločne posudzovanú osobu,
  • 107,03 € ak ide o zaopatrené neplnoleté dieťa alebo o nezaopatrené dieťa.

Žiadame Vás o dodržiavanie termínov a  poskytovanie kópií  relevantných dokladov.

Zároveň žiadame o používanie  tlačív zverejnených na webovej stránke CVTI SR. Tlačivá boli upravené a sú v súlade s vyhláškou č. 224/2022 o strednej škole.

Pôvodné tlačivá nebudú akceptované.

Korešpondenčná adresa štipendií:

Centrum vedecko-technických informácií SR
Sociálne štipendium
Staré grunty 52

Pre rýchlu identifikáciu prosíme uvádzajte na obálke aj číslo zmluvy.

• Stredoškolská odborná činnosť – hipoterapia Stredoškolská odborná činnosť – hipoterapia

Žiačka 2. ročníka, Stela, vypracovala pod vedením p. učiteľa Fulmeka projekt o vplyve koní na zlepšenie zdravotného stavu človeka. Prácu odprezentovala pred komisiou 20. 02. 2024 s veľkým úspechom a maturanti, ktorí tvorili odborné publikum, vysoko ocenili odbornosť a pripravenosť prednášajúcej Stely. Budeme držať Stele palce, aby svoju prácu predstavila úspešne aj pred komisiou Krajského kola SOČ.

• Peter a Lucia Peter a Lucia

Polročnú klasifikáciu sme spolu s maturantmi ukončili 30. 1. 2024 návštevou divadelného predstavenia. Prípravu na maturitnú skúšku nám spríjemnilo divadlo Ludus predstavením Peter a Lucia na motívy rovnomenného komorného románu od Romaina Rollanda. Láska dvoch mladých ľudí počas prvej svetovej vojny nájde svoju smrť v ruinách zbombardovaného Kostola sv. Gervaisa a Protasia v Paríži, v čase veľkonočných sviatkov. Predzvesťou smrti je zjavenie rusovlasého dievčatka v kostole. Je láska odsúdená na smrť? Je smrť cieľom života? Je vojna (a zisk z nej) hodnotnejšia ako láska? Je symbolika veľkonočného zmŕtvychvstania Ježiša vyjadrením nádeje v znovuzrodenie lásky a mieru?

• Polročný volejbalový turnaj 2024 Polročný volejbalový turnaj 2024

Nie je dôležité vyhrať, ale osláviť to. Tak znelo heslo nášho tohtoročného, tentokrát polročného, volejbalového turnaja VET CUP 2024. Výsledky neboli úplne dôležité, potešilo najmä to, že sa nehrala iba aká-taká prehadzovaná, ale v určitých momentoch to bol nervydrásajúci seriózny volejbal. Víťazi zo 4.ročníka ťažili najmä z volejbalového krúžku, kde si vycibrili techniku do dokonalosti.

• Deň otvorených dverí – 7. 12. 2023 Deň otvorených dverí – 7. 12. 2023

Deň otvorených dverí na našej škole sa teší stále väčšej popularite. Tento rok sa konal 7.decembra a navštívilo ho historicky najviac účastníkov. Naši žiaci sa na tento deň zodpovedne pripravili a počas programu spolu so svojimi dvoj - , štvor- ale aj osem-nohými miláčikmi zahviezdili. Mali sme tu – všehochuť – psy, králiky, tarantule, papagáje, potkany, žaby a prišiel aj poník. Žiaci spolu s učiteľmi predviedli fixáciu psa i prácu s mikroskopom. Dúfajme, že sa budúcim uchádzačom páčilo a s takými úsmevmi sa uvidíme aj na prijímacích skúškach.