Sociálne štipendium

Žiaci stredných škôl môžu získať dva typy štipendií:

• štipendium určené pre žiakov zo sociálne slabšieho prostredia
  • motivačné štipendium a iné finančné a hmotné zabezpečenie (žiaci stredných odborných škôl, ktorí sa pripravujú pre konkrétneho zamestnávateľa)

Štipendium

O štipendium môže požiadať žiak denného štúdia strednej školy, špeciálnej strednej školy, vrátane osemročného gymnázia, odborného učilišťa či praktickej školy, ak:

• žije v rodine, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi
  • jedna dvanástina celkového príjmu rodiny v predchádzajúcom kalendárnom roku nepresiahla hranicu životného minima, aktuálneho v čase podania žiadosti

Štipendium nedostane žiak, ktorý je podmienečne vylúčený zo školy alebo v predchádzajúcom polroku školského vyučovania dosiahol priemerný prospech horší ako 3,5. Riaditeľ školy svojím rozhodnutím môže štipendium pozastaviť aj žiakom, ktorí sa dopustili výnimočne hrubého porušovania školského poriadku alebo majú výrazne zlý prospech a dochádzku.

Štipendium vyplácajú iba stredné školy, ktoré majú podpísanú zmluvu s Ústavom informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) o poskytovaní sociálnych štipendií. Tlačivo žiadosti je dostupné na danej škole. Nevyhnutnou prílohou je potvrdenie z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, že rodina poberá dávku v hmotnej núdzi alebo doklad o výške príjmu za predchádzajúci kalendárny rok spolu s dokladom o počte spoločne posudzovaných osôb. Môže ísť o originály alebo riaditeľom školy overené kópie.

Žiadosť o štipendium môže podať žiak kedykoľvek v priebehu školského roka a štátna podpora mu bude priznaná od 1. dňa mesiaca, kedy o ňu požiadal. Na základe polročného vysvedčenia sa výška a oprávnenosť poberania štipendia nanovo prehodnocuje a žiadateľ musí znovu predložiť potvrdenie, že rodina poberá dávky v hmotnej núdzi alebo dokladovať príjem za ukončený kalendárny rok.

Výška mesačného štipendia:

• 25 % sumy životného minima na nezaopatrené dieťa pre žiaka s priemerom známok horším ako 2,5 a najviac do 3,5 vrátane, teda aktuálne 22,61 eura
  • 35 % sumy životného minima na nezaopatrené dieťa pre žiaka s prospechom horším ako 2,0 a najviac do 2,5, teda aktuálne 31,65 eura
  • 50 % sumy životného minima na nezaopatrené dieťa pre žiaka s priemerom 2,0 a lepším, teda aktuálne 45,21 eura

Životné minimum na šk. rok 2018/2019

• 205,07 € mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,
  • 143,06 € mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,
  • 93,61 € mesačne, ak ide o nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa.

Tlačivá

• Prax drobnochovu v Jakubove Prax drobnochovu v Jakubove

Žiaci 3. a 4. ročníka zamerania drobnochov sa zúčastnili odbornej praxe - chov hydiny u absolventky našej školy Sarah Vrabčekovej. Naučili sa fixovať hydinu, zopakovali si anatomickú stavbu tela a ostrihali hydine letky. Prezreli si chov koní a pomohli s čistením stajní, kŕmením a napájaním.

• Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva

29. 3. 2019 sa žiaci I., II., III. a IV. VET zúčastnili 20. ročníka festivalu HORY A MESTO, ktorý sa konal v priestoroch nákupno-zábavného centra Bory Mall a CINEMAX BORY. V rámci festivalu sa premietali filmy - Nomádsky chlapec, DreamRide3 a Matsés. Po premietaní bol pre žiakov pripravený bohatý program vo forme Festivalového náučného chodníka prostredníctvom rôznych stánkov. Stánky boli zamerané na dôležité súčasti každodenného života, napríklad ako sa správne triedi odpad, ako si pripraviť zdravú desiatu. Žiaci si vyskúšali aj svoju rovnováhu, keď sa mali prejsť po napnutom lane. Posledná disciplína všetkých veľmi pobavila.

• Vedecká cukráreň - jozefská Vedecká cukráreň - jozefská

Žiaci III VET sa 19.3.2019 zúčastnili akcie Vedecká cukráreň s podtitulom Veľryba plná plastu, prečo záleží na tom, ako zaobchádzame so životným prostredím. Na nej Robert Hofrichter, zoológ a morský biológ pôsobiaci viac ako 30 rokov vo Viedni, rozprával, čo je jeho náplňou práce. Sústredil sa najmä na znečistenie oceánov ľuďmi, konkrétne plastovým odpadom. Situácia je tak vážna, že momentálne neexistuje na svete miesto, kde by sa tento odpad nenachádzal, najmä v jeho najnebezpečnejšej forme - mikroplastoch. Prednáška bola zakončená diskusiou, kde samotní žiaci navrhovali, ako by sme mohli prírode pomôcť.

• Pohybom k zdraviu Pohybom k zdraviu

Dňa 13.3.2019 sme v čase maturitných skúšok absolvovali účelové cvičenie a kurz ochrany života a zdravia na Železnej studničke. Žiaci sa oboznámili s orientáciou v teréne, podávaním prvej pomoci pri zranení a ohrození života a s ochranou prírody a životného prostredia. Škoda že nevyšlo počasie...