Olympiáda v anglickom jazyku

Olympiáda v anglickom jazyku Naš 1. ročník školského kola Olympiády v anglickom jazyku (OAJ) sa konal 02.12. 2015. Súťaž prebehla pod vedením p. prof. Patrície Juraškovej a p. riaditeľky Mgr. Eriky Melichovej. Prihlásilo sa 6 žiakov v kategórií 2D = žiaci, stredných odborných škôl bez vekového obmedzenia. Žiaci absolvovali písomnú a ústnu skúšku. Písomná časť bola zameraná na počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením a praktické ovládanie jazyka, teda na gramatiku či príslovia a porekadlá. Ústna skúška pozostávala z 2 častí. Zo samostatného rozprávania na motív obrázku, kde si žiaci vyfabulovali krátky príbeh, a zo simulovaného dialógu s členom poroty. V oboch disciplínach sa hodnotilo splnenie úlohy na základe zadania, komunikatívna zručnosť a plynulosť vyjadrovania, jazyková úroveň (gramatika, syntax) a rozsah slovnej zásoby a jej použitie. Výherca školského kola postupuje do obvodného kola, ktoré sa uskutoční dňa 14. 1. 2016.

Víťazi školskéko kola SSOŠV v šk. roku 2015/2016:

1.

Kristína Siváková II.VET

2.

Diana Mugrauerová IV.VET

3.

Eva Zuzulová IV.VET

Výhercom srdečne blahoželáme!!!

• Fyzika a astronómia v angličtine Fyzika a astronómia v angličtine

Fakulta elektrotechniky a informatiky STU organizovala 3.10. prednášku s americkou vedkyňou a astronautkou Dr. Mary Ellen Weber, ktorá pracovala 10 rokov pre NASA, bola členkou dvoch posádok raketoplánu a strávila vo vesmíre 18 dní. Prednášky sa zúčastnili študenti druhého ročníka a obohatili si vedomosti z fyziky, astronómie a angličtiny. Dozvedeli sme sa, čo motivovalo Dr. Weber, aby sa stala astronautkou, ako vyzerajú prípravy pred štartom raketoplánu a pozreli sme si zaujímavé video z vesmírnej lode. Na záver prednášky nás Dr. Weber motivovala, aby sme sa nikdy nevzdávali a išli si za svojím cieľom tak ako ona.

• Noc výskumníkov Noc výskumníkov

Žiaci II.VET sa v piatok 27.9. zúčastnili 13teho ročníka akcie Noc výskumníkov. V Starej tržnici sa zišli vedci zo slovenských univerzít a SAV, aby záujemcom o vedu priblížili, čím sa zaoberajú a aké sú trendy vo vede a technike. Naši žiaci si po skupinkách prezreli expozície a strávili v diskusii príjemné piatkové dopoludnie.

• Bližšie k prírode... Bližšie k prírode...

Dňa 24.9.2019 sa žiaci II. A III. VET zúčastnili Eko vzdelávacieho programu, ktorý sa konal v aule Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Na úvod programu sme si pozreli krátke video z aktuálneho života v oceánoch, kedy prezentujúci chceli poukázať na dopad používania jednorazových plastov na život v oceánoch a s ním spojený potravový reťazec. Po krátkom videu nasledovala diskusia a interaktívny program, kde sa mohli zapojiť žiaci do súťažných otázok a vyhrať bambusové slamky, či plátenné tašky.

• Biela pastelka Biela pastelka

Únia nevidiacich a slabozrakých každoročne organizuje verejnú zbierku na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Aj tento rok sa dobrovoľníci Bielej pastelky vydali do ulíc v piatok 20.9. Žiaci našej školy sa taktiež rozhodli aktívne podporiť túto peknú akciu a tri dvojice z druhého a tretieho ročníka vymenili pohodlie školských lavíc za tri lokality v bratislavskej Dúbravke. V bielom tričku s logom bielej pastelky a s bielo-modrou pokladničkou rozdávali za dobrovoľný príspevok symbolické biele pastelky s cieľom získať finančné prostriedky. Tento rok sa nám podarilo vyzbierať krásnych 430,71 eur.

Veríme, že sme týmto spôsobom prispeli svojou troškou k zlepšeniu života ľudí, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii.

• Výstava chovateľov Výstava chovateľov

Dňa 20.9.2019 sa žiaci III.VET a IV.VET zúčastnili výstavy chovateľov v Ivanke pri Dunaji. Videli expozície králikov, hydiny, holubov, exotického vtáctva a chovu rýb. Prezreli si aj výstavu záhradkárov a poľovných trofejí.

• V rámci praxe exkurzia V rámci praxe exkurzia

Dňa 19. a 26.9.2019 sa žiaci I.VET zúčastnili v rámci praxe exkurzie v Moste pri Bratislave na Roľníckom družstve. Oboznámili sa s chovanými plemenami, jednotlivými kategóriami zvierat, videli spôsob ustajnenia a ošetrovania a dostali odborný výklad o chove dobytka a spracovaní mlieka a ostatných produktov. Poďakovanie patrí Ing. Glasnákovej a jej synovi Bc. Glasnákovi, ktorí sú oduševnení pre svoju prácu, o čom svedčí aj mnoho ocenení z výstav.

• Týždňová prax prvákov Týždňová prax prvákov

Od 16.9. do 27.9.2019 mali žiaci I.VET prax v ZOO Bratislava. Zoznámili sa s chovom, ošetrovaním zvierat, kŕmením a s prácou na rajónoch.

• Plavecký kurz prvákov Plavecký kurz prvákov

Tak ako každoročne aj tento rok si delili naši prváci prax s plaveckým kurzom. Ten dopadol v rámci možností dobre, ovplyvnilo nás trošku chrípkové obdobie. Dôležité je ale, že sa nikto neutopil a niektorí sa možno aj niečomu priučili.