Pozor! Vstup len na vlastnú zodpovednosť

Nadpis, ktorý vítal vyučujúcich a žiakov v piatok 26.10. pri vstupe do auly. Nakoľko bolo krátko pred jesennými prázdninami, rozhodli sme sa, že si posledný deň v škole trošku spestríme a spoločne oslávime Halloween. Keďže je tento sviatok súčasťou reálií anglicky hovoriacich krajín, žiaci jednotlivých ročníkov si pripravili prezentácie v anglickom jazyku, aby nám tento sviatok trošku priblížili. Žiaci druhého ročníka si pripravili prezentáciu na tému Pôvod sviatku Halloween, žiaci prvého ročníka na tému Zvyky a tradície a žiaci tretieho ročníka nám povedali niečo o tom ako sa Halloween oslavuje v rôznych krajinách sveta. Po vypočutí prezentácií nasledoval kvíz, ktorý pripravili žiačky štvrtého ročníka.

Súčasťou Halloweenskej party bolo tiež niekoľko súťaží. Každá trieda si pripravila jesennú výzdobu, ktorej súčasťou bola minimálne jedna vyrezaná tekvica. Túto súťaž vyhrala trieda II.VET. Súťaž o najstrašidelnejšie jedlo vyhrala trieda I.VET. V súťaži o najlepšiu masku vybrala porota štyroch žiakov a to Nikol Richterovú z I.VET, Dominiku Millyovú a Rebeku Gregušovú z II.VET a Luciu Rybárovú z III.VET. Súťaži o najlepšiu masku sa zúčastnili aj vyučujúci našej školy.Pporota zložená zo zástupcov každej triedy určila za víťaza pána profesora Branislava Hronského.

Školská akcia sa niesla v pokojnom duchu a veríme, že si z nej každý niečo odniesol, či už pekné spomienky alebo sladkú odmenu. Trick or treat.

• Slovenský národný archív na živo

V piatok 12.4.2019 sa trieda II VET zúčastnila exkurzie v Slovenskom národnom archíve na Drotárskej ceste. Tam nám pani Šániková porozprávala o činnosti archívu, stručnej histórii a o oddeleniach, ktoré tvoria národný archív. Potom nás po skupinkách previedli vybranými oddeleniami, kde žiaci videli, ako sa zachraňujú staré písomnosti, ako sa archivujú a videli sme aj digitalizáciu, pomocou ktorej sa dajú písomnosti študovať aj z domu pomocou internetu. Pre našich študentov pripravili aj ukážku kníh a písomností so 17. storočia, ktoré sa venovali chovu hospodárskych zvierat.

• Vedecká cukráreň s prvákmi

Žiaci I. VET sa 16.4.2019 zúčastnili akcie Vedecká cukráreň s podtitulom Kvantové počítače, chiméra alebo realita zajtrajška. Na nej Martin Plesch, ktorý pôsobí na Fyzikálnom ústave SAV porozprával poslucháčom o možnostiach súčasných počítačov a dôvody, prečo ľudstvo bude potrebovať kvantové počítače. Oboznámil nás s ich históriou, aké úlohy už dnes zvládajú lepšie ako súčasné počítače a naznačil možnosti ich ďalšieho vývoja. Dozvedeli sme sa, že s ich pomocou už dnes vedia niektoré inštitúcie komunikovať tak, že nie je možné túto komunikáciu dešifrovať treťou stranou.

• Športom ku Dňu učiteľov Športom ku Dňu učiteľov

Športu nie je nikdy dosť a tak sme si opäť raz rozhýbali kostru. Na volejbalovom turnaji ku Dňu učiteľov síce nešlo až tak o výkony (ktoré boli mimochodom úžasné), ale skôr o zábavu a radosť z hry. Výsledkovo sa najviac darilo druhákom, ktorí s prehľadom prevalcovali ostatné ročníky. Však na Vianoce bude odveta a uvidíme, kto bude najlepší.

• Plavecký kurz Plavecký kurz

Netradične v apríli absolvovali naši žiaci plavecký kurz. Tí sa cítili na plavárni v Iuvente ako ryby vo vode. Jednotlivé plavecké štýly zvládli viacmenej bravúrne a čo to sa priučili aj ohľadom záchrany topiaceho sa. Vyučovanie v bazéne prispelo aj k utuženiu kolektívu a k otužovaniu tela. Dúfame však, že vedomosti o záchrane topiacich sa využiť v praxi nebudú musieť.