nedeľa, 26 november 2023 23:58

Projekt Krókus

(0 votes)

Krókus – kvet, ktorý niektorí poznajú aj pod odborným názvom šafran. Tento žltý kvet sa stal symbolom žltej hviezdy, ktorú boli židia nútení nosiť počas druhej svetovej vojny. 16.11.2023 sa žiaci I. VET zúčastnili projektu Krókus, ktorý začal už v roku 2005 ako írska iniciatíva a pokračuje dodnes. Každoročne žiaci v rámci tohto projektu vysádzajú na jeseň cibuľky žltých krókusov na pamiatku jeden a pol milióna židovských detí, ktoré počas holokaustu zomreli. Krókusy kvitnú práve v čase Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27. január). V rámci tohto projektu si prváci nielen zasadili svoj krókus, ale mali možnosť si aj viac uvedomiť nebezpečenstvo rasizmu, predsudkov a diskriminácie. Pripomenuli si, aké dôležité je rešpektovať všetkých ľudí bez ohľadu na ich etnický pôvod, zdravotné postihnutie, sexuálnu orientáciu alebo náboženské presvedčenie.

Read 315 times Last modified on štvrtok, 08 február 2024 20:18
  • Stredoškolská odborná činnosť – hipoterapia Stredoškolská odborná činnosť – hipoterapia

Žiačka 2. ročníka, Stela, vypracovala pod vedením p. učiteľa Fulmeka projekt o vplyve koní na zlepšenie zdravotného stavu človeka. Prácu odprezentovala pred komisiou 20. 02. 2024 s veľkým úspechom a maturanti, ktorí tvorili odborné publikum, vysoko ocenili odbornosť a pripravenosť prednášajúcej Stely. Budeme držať Stele palce, aby svoju prácu predstavila úspešne aj pred komisiou Krajského kola SOČ.

• Peter a Lucia Peter a Lucia

Polročnú klasifikáciu sme spolu s maturantmi ukončili 30. 1. 2024 návštevou divadelného predstavenia. Prípravu na maturitnú skúšku nám spríjemnilo divadlo Ludus predstavením Peter a Lucia na motívy rovnomenného komorného románu od Romaina Rollanda. Láska dvoch mladých ľudí počas prvej svetovej vojny nájde svoju smrť v ruinách zbombardovaného Kostola sv. Gervaisa a Protasia v Paríži, v čase veľkonočných sviatkov. Predzvesťou smrti je zjavenie rusovlasého dievčatka v kostole. Je láska odsúdená na smrť? Je smrť cieľom života? Je vojna (a zisk z nej) hodnotnejšia ako láska? Je symbolika veľkonočného zmŕtvychvstania Ježiša vyjadrením nádeje v znovuzrodenie lásky a mieru?

• Polročný volejbalový turnaj 2024 Polročný volejbalový turnaj 2024

Nie je dôležité vyhrať, ale osláviť to. Tak znelo heslo nášho tohtoročného, tentokrát polročného, volejbalového turnaja VET CUP 2024. Výsledky neboli úplne dôležité, potešilo najmä to, že sa nehrala iba aká-taká prehadzovaná, ale v určitých momentoch to bol nervydrásajúci seriózny volejbal. Víťazi zo 4.ročníka ťažili najmä z volejbalového krúžku, kde si vycibrili techniku do dokonalosti.

• Deň otvorených dverí – 7. 12. 2023 Deň otvorených dverí – 7. 12. 2023

Deň otvorených dverí na našej škole sa teší stále väčšej popularite. Tento rok sa konal 7.decembra a navštívilo ho historicky najviac účastníkov. Naši žiaci sa na tento deň zodpovedne pripravili a počas programu spolu so svojimi dvoj - , štvor- ale aj osem-nohými miláčikmi zahviezdili. Mali sme tu – všehochuť – psy, králiky, tarantule, papagáje, potkany, žaby a prišiel aj poník. Žiaci spolu s učiteľmi predviedli fixáciu psa i prácu s mikroskopom. Dúfajme, že sa budúcim uchádzačom páčilo a s takými úsmevmi sa uvidíme aj na prijímacích skúškach.