Čo sa u nás udialo - školský rok 2017/2018

Máj

2018 05 ake je byt vysokoskolakomAké je byť vysokoškolákom?
Dňa 30.5.2018 sa trieda III.VET zúčastnila na Univerzite Komenského v Bratislave podujatia s názvom Zaži deň v koži vysokoškoláka. Na podujatí prednášali odborníci z Právnickej fakulty UK, Fakulty managementu UK a Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK. Žiaci sa zúčastnili prednášok na témy obchodovanie s ľuďmi, dozvedeli sa čo-to o značkách, ale aj o tom, ako si vyberáme partnerov/partnerky a prečo sme im potom často neverní. Páčilo sa nám byť vysokoškolákom.

 

2018 05 savSAV-ka
V pondelok 28.5. absolvovali naše tretiačky návštevu Centra experimentálnej medicíny, ktoré je súčasťou SAV Bratislava. Išlo o ďalšiu časť projektu ,,Veda má budúcnosť“, v rámci ktorej najprv odzneli dve zaujímavé prednášky o liekoch a ich účinkoch na organizmus a následne sa boli žiačky pozrieť aj vo výskumných laboratóriách CEM.

 

2018 05 dogdaysDogdays
Cez víkend 26.-27.5. sa na dostihovej dráhe v Petržalke konal už tretí ročník ,,DOGDAYS“ a naši žiaci boli aj tentokrát platnými členmi organizačného týmu. Viac informácií o dianí na tejto jedinečnej akcii viď na www.dogdays.sk.

 

2018 05 dostihyDostihy
V nedeľu 13. 5. si žiačky tretieho ročníka spríjemnili slnečné popoludnie návštevou dostihovej dráhy v Petržalke, kde bolo na programe niekoľko dostihov, ako napríklad Jarná cena kobýl. Doplnili si tak vedomosti z aktuálnej témy chov koní preberanej v rámci teoretického vyučovania.

 

2018 05 richard iiiRichard III.
Žiaci navštívili vo štvrtok 10. 5. činohru Slovenského národného divadla. Na programe bol Richard III. a žiaci si týmto kultúrnym zážitkom doplnili vedomosti z učiva preberaného na hodine literatúry.

 

2018 05 ekotopfilmEkotopfilm
Po roku sme opäť zavítali - 4.5. v piatok - na Ekotopfilm. Tento rok sa niesol v znamení filmov o škodlivosti plastov, negatívneho vplyvu ťažby ropy a uhlia a ich dopadu na skleníkový efekt. Po krátkych filmoch nasledovala krátka prednáška so zamestnancom Slovenských elektrární o obnoviteľných zdrojoch energie. Teóriu sme nasali plnými dúškami, už to len preniesť do praxe.

 

Apríl

2018 04 rohoznikSkúšky záchranárskych psov
V Rohožníku sa v dňoch 14. a 15. apríla konali skúšky záchranárskych psov pod záštitou BKZB a naše žiačky pri tom samozrejme nechýbali. Ich úlohou bolo simulovať stratené osoby v lese alebo v ruinách budov, ktoré musí záchranársky pes nájsť a ohlásiť svojmu psovodovi, aby úspešne zložil skúšku a mohol byť využívaný pri ostrých akciách.

 

Marec

2018 03 prax prvaciKde boli prváci na praxi?
V týždni od 12.3 do 16.3. sa uskutočnila druhá bloková prax našich prvákov. Žiaci postupne absolvovali prax v ZOO Bratislava, ďalej na Štátnom veterinárnom a potravinovom ústave a v priestoroch školy si osvojili základy klinického vyšetrenia a fixácie psov v rámci prípravy na prax.

 

2018 03 pomahame si navzajomPomáhame si navzájom
14.3.2018 sa konali písomné maturitné skúšky. Aby sa mohli maturanti plne sústrediť, mali ostatní žiaci naplánovanú aktivitu mimo budovu školy. Rozhodli sme sa spojiť príjemné s užitočným. Žiaci strávili čas na čerstvom vzduchu a pomáhali v neďalekom útulku Slobody zvierat pri venčení psov.

 

2018 03 rodova rovnostRodová rovnosť
Dňa 13. marca 2018 sa žiaci II. a III.VET zúčastnili prednášky o ľudských právach a rodovej rovnosti, prostredníctvom ktorej sa dozvedeli o svojom zastúpení v sociálnom prostredí a ich právach. Chlapci i dievčatá si pripomenuli, že rod nie je pohlavie, ale spoločenský status. Žiaci si odniesli poučenie o tom, že sme si všetci rovní bez ohľadu na to, či sme muži alebo ženy a navzájom sa nediskriminovať.

 

2018 03 fenomen cistych autoskielFenomén čistých autoskiel
Dňa 20.3.2018 sa trieda II. VET zúčastnila Vedeckej cukrárne s podtitulom Fenomén čistých autoskiel alebo kam sa vyparila lietajúca háveď. Na nej sa žiaci dozvedeli od Mgr. Mareka Semelbauera,PhD., zamestnanca Ústavu zoológie SAV, čo sa deje s hmyzom, prečo ho je stále menej a pomocou matematického modelu sa mohli dozvedieť, ako vplýva početnosť dopravy na jeho celkový úbytok. Po prednáške bola diskusia, po ktorej boli naše dve žiačky, Natália Rosincová a Petra Turňová, ocenené knižkami a sladkosťami za najzaujímavejšie otázky.

 

2018 03 hory a mestoFestival „Hory a mesto“
Už po šiestykrát sme zavítali na medzinárodný festival Hory a mesto, ktorý sa tento rok presunul do nákupného centra Bory Mall. V rámci hodinového filmového premietania sme mohli vidieť 5 krátkych filmov. V nich sme sa kochali krásnou prírodou, ktorá dokáže byť v symbióze s veľkomestami, len treba chcieť. Okrem filmov sme si mohli na náučnom chodníku zadarmo pripraviť zdravú desiatu, skúsiť nabiť mobil pomocou bicykla a vidieť množstvo environmentálnych aktivít.

 

2018 03 volis„Voliš“
Po minuloročnej premiére na Okresnom kole vo volejbale žiačok stredných škôl sme tento rok opäť zavítali do telocvične gymnázia na Bilíkovej ulici. Aj keď výsledok bol totožný s tým minuloročným, čiže 4. miesto, výkony sa podstatne zlepšili. Výsledok nie je podstatný, hlavne že sme si schuti zašportovali.

 

Február

2018 02 ucelove cvicenieÚčelové cvičenie
"Povinnú jazdu" s názvom Účelové cvičenia sme v tomto polroku absolvovali 23. februára. V tento deň sme sa vybrali na Železnú studničku, kde sme si čo - to povedali o každoročnej migrácii žiab, hibernácii našich užoviek, absencii rakov v potoku a mnoho ďalších zaujímavostí z našej rekreačno-oddychovej oblasti.

 

2018 02 patentAko si patentovať svoj objav?
Dňa 20.2.2018 sa trieda II. VET zúčastnila Vedeckej cukrárne s podtitulom Patenty ako základ pre inovácie a pokrok. Na nej dekan Strojníckej fakulty STU prof. ing. Ľubomír Šooš, PhD. porozprával prítomným žiakom o duševnom vlastníctve a o možnostiach, ako si ho chrániť pomocou patentov. Po prednáške sa naši žiaci zapojili do diskusie, kde opäť boli ich otázky vyhodnotené ako najzaujímavejšie a žiačka Petra Turňová bola ocenená knižkami a sladkosťami. Vyslúžila si od prednášajúceho pozvanie s celu triedou na exkurziu do Volkswagenu.

 

2018 02 pohovorAko zvládnuť pracovný pohovor?
V stredu 14.2. absolvovali naše tretiačky HR blok v rámci projektu Veda má budúcnosť, opäť v priestoroch firmy Bayer. Dozvedeli sa zaujímavé informácie o tom, na čo si dať pozor pri písaní životopisu a motivačného listu a v závere mali dokonca možnosť vyskúšať si pracovný pohovor na nečisto s personalistkou spoločnosti.

 

2018 02 svetBiodiverzita sveta
Dňa 1. februára 2018 sa žiaci II. a III. VET triedy zúčastnili lektorovanej prehliadky v Prírodovedeckom múzeu v Bratislave, kde sa dozvedeli zaujímavosti o rôznych druhoch zvierat a ich vývoji. Témou: Biodiverzita sveta, si žiaci pripomenuli, že nielen ľudia sú súčasťou prírody, ale aj zvieratá, ba dokonca i tie najmenšie organizmy majú veľmi dôležitú úlohu vo výzore súčasného sveta.

 

Január

2018 01 mackyMedzinárodná výstava mačiek
V sobotu 27. januára sa vo Viničnom konala Medzinárodná výstava mačiek. Naši žiaci mali v rámci nej možnosť byť priamo pri posudzovaní mačiek a rozhodca im ochotne vysvetlil, ako sa hodnotia jednotlivé plemená a odchýlky od ich plemenného štandardu. Chceme sa preto ešte raz poďakovať organizátorom výstavy za spoluprácu a osobitná vďaka patrí pani Polačkovej.

 

2018 01 diplomKika na olympiáde
Dňa 17.1.2018 sa Kristína Siváková zúčastnila okresného kola olympiády v anglickom jazyku v kategórii 2D. Umiestnila sa na 3. mieste. Srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov na maturitnej skúške.

 

2018 01 bitunokBitúnok
V piatok 19.1. boli naši štvrtáci na exkurzii na bitúnku Albert v Senci. Mali možnosť vidieť celý proces porážky ošípaných, od omráčenia až po schladenie jatočných polovičiek. Našou sprievodkyňou bola ako každý rok pani doktorka Šalátová, ktorá s radosťou odpovedala na otázky našich maturantov. Za to sa jej aj touto cestou chceme opäť srdečne poďakovať.

 

2018 01 lyziarskyLyžiarsky kurz: 7.-12.1.2018
Ďalší lyžiarsky je za nami. A ako bolo? Tak ako na horách jedine môže byť - senzačne. Na svahu to išlo jedna radosť, snehu dosť, skipasy sme vylyžovali, prosto paráda. Večerné posedenia pri spoločenských hrách mali tiež svoje čaro, zvíťaziť chcel každý, takže o zábavu bolo aj večer postarané. Chopok je prosto kvalita, ktorú isto navštívime aj budúci rok.

 

December

2017 12 kinoVianočné kino a korčuľa
22.12. - v posledný školský deň pred prázdninami - sme boli najprv na filmovom predstavení v kine Mladosť. Žiaci si vybrali film Úplne neznámi. Následne sme si boli vychutnať atmosféru na Bratislavských vianočných trhoch spojenú s korčuľovaním a ochutnávkou vianočných dobrôt.

 

2017 12 viedenVianočná Viedeň a múzeá
18.12.2017 sme sa zúčastnili exkurzie vo Viedni, kde sme navštívili Technické a Prírodovedné múzeum. V Technickom múzeu zaujali interaktívne exponáty, ktoré názorne predvádzajú rôzne fyzikálne zákony. V Prírodovednom múzeu je množstvo preparátov zvierat, medzi nimi i vymreté druhy. Exkurziu sme ukončili návštevou adventných trhov a ochutnávkou rakúskych špecialít.

 

2017 12 volejbalVolejbalový vianočný turnaj - 15.12.2017
Čakanie na vianočné prázdniny sme si spestrili školským volejbalovým turnajom. Žiakom v 4 družstvách to išlo parádne, ale ešte stále nedozreli na tím učiteľov, ktorý celý turnaj vyhral. Nevadí, rok sa potrénuje a na ďalšom turnaji bude víťaz isto iný.

 

2017 12 muzeumMúzeum výpočtovej techniky
Dňa 12. 12. 2017 žiaci I. VET navštívili stálu výstavu v Múzeu výpočtovej techniky na Slovensku. Doc. Ing. Martin Šperka, PhD. prezentoval predmety a dokumenty dokladujúce práce výskumu, vývoja, výroby a aplikácií informačno-komunikačných technológií na Slovensku. Žiaci mali možnosť na vlastné oči vidieť, ako sa zmenila výpočtová technika za posledných 40 rokov na Slovensku a mohli vidieť všetky komponenty, z ktorých sa skladajú počítače, naživo. Tak isto videli históriu vývoja hier a hracích konzol.

 

2017 12 zrebovanieŽrebovanie - 11.12.2017
Účastníci DOD mohli prostredníctvom hlasovacieho lístka prideliť hlas žiakovi, ktorého prezentácia sa im najviac páčila. Hlasy sme spočítali a suverénne najúspešnejšia bola žiačka 1. ročníka, ktorá predstavila svojho miláčika leonbergera a s dávkou humoru porozprávala o jeho kladoch i nedostatkoch. Laura dostala ako odmenu za jej úsilie knižnú publikáciu o prírode a vyžrebovala výhercu trička s logom našej školy. Výhercom je Filip Tóth z Nitry. Srdečne gratulujeme! Filip, kontaktuj nás, prosím, aby sme si dohodli termín odovzdania ceny.

 

2017 12 vystavaMedzinárodná výstava psov
V sobotu 9. decembra sa v Nitre konala Medzinárodná výstava psov a naši žiaci na nej samozrejme nechýbali. Mali možnosť vidieť vyše 5 000 psov všetkých možných plemien, ktoré zastrešuje FCI a pozorovať mnohých našich aj zahraničných rozhodcov pri posudzovaní a vyberaní aktuálnych psích šampiónov.

 

2017 12 animal healthAnimal health
V piatok 8.12. absolvovali naši tretiaci návštevu firmy Bayer v rámci projektu „Veda má budúcnosť“. V úvodnej časti im bola predstavená samotná firma a potom nasledovala prednáška a produktoch firmy v rámci sekcie Animal health. Zaujímavou novinkou v rámci tejto časti projektu bol tzv. body mapping, čo je prezentácia premietaná na figurínu. V tomto prípade išlo o zobrazenie priebehu ochorení v rámci humánnej medicíny.

 

2017 12 vianoce s usmevomAby každé dieťa malo rodinu....
S týmto heslom sa vydali do ulíc Bratislavy naši žiaci 1. a 2. ročníka – Tomáš, Rebeka, Barbora, Dominika, Luna a Marta. Dňa 8.12. 2017 sa zúčastnili verejnej zbierky VIANOCE S ÚSMEVOM. Organizátorom zbierky je nadácia DeDo v spolupráci s organizáciou Úsmev ako dar. Výťažok zo zbierky bude použitý na pomoc deťom v detských domovoch a na podporu rodín v núdzi. I naši žiaci prispeli na túto dobrú vec a snáď budú mať všetci ozajstné Vianoce nielen s úsmevom, ale aj v zdraví, šťastí a pohode. Ďakujeme.

 

2017 12 dodDeň otvorených dverí
Siedmy ročník Dňa otvorených dverí (7.12.2017) máme úspešne za sebou. Ďakujeme všetkým, ktorí nás prišli navštíviť a venovali svoje doobedie našej škole. V neposlednom rade patrí veľké ďakujem aj všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a starali sa o to, aby sa naši hostia cítili u nás dobre. Dúfame, že sa všetkým páčilo, a že sme sa nevideli naposledy.

November

2017 11 prax iiiPrax tretiakov
V novembri (6.-24.11.2017) absolvovali naši tretiaci súvislú 3-týždňovú prax, v rámci ktorej navštívili viacero pracovísk. Praktické zručnosti si zlepšovali pri zvieratách v ZOO Bratislava, v súkromných veterinárnych ambulanciách a na klinikách. Absolvovali tiež exkurziu na farme hydiny v Bernolákove, boli sa pozrieť na výlove rýb určených pre Vianočný trh a v posledný deň praxe sme si urobili malý výlet do Nitry, kde sa konala Národná výstava zvierat.

 

2017 11 kapryVianočné kapry budú!
V pondelok 13.11. absolvovali naši štvrtáci a tretiaci exkurziu vo Veľkom Blahove, kde sa boli pozrieť na výlov rýb určených na vianočný trh. Videli celý proces od spúšťania hladiny rybníka, cez ťahanie sietí, až po váženie a nakladanie rýb do prepravníkov. Súčasťou exkurzie bola aj odborná prednáška zameraná na chov rýb a ekologickú ochranu rybníkov.

 

2017 11 hodina detomHODINA DEŤOM
Dňa 10.11. 2017 sa uskutočnila každoročná verejná zbierka HODINA DEŤOM. Žiaci prvého a druhého ročníka sa opäť aktívne zapojili a s pokladničkami vyšli do ulíc Bratislavy, aby vyzbierali čo najviac finančných prostriedkov na podporu projektu. Sarah a Simone sa podarilo vyzbierať 55,22 eur a trojica Barbora, Zuzana a Laura vyzbierala 151,37 eur. Spolu vyzbierali veľmi peknú sumu 206,59 eur. Ďakujeme dievčatám, deti sa potešia!

 

2017 11 fyzikaFyzika v rozprávkach
Aj vám sa to zdá nereálne? Našim žiakom už nie V stredu 8.11.2017 sa totiž trieda I. VET zúčastnila v rámci akcie Týždeň vedy na FMFI UK prednášky, kde im Mgr. Juraj Tekel porozprával o tom, ako by museli vyzerať fyzikálne zákony, aby Malý princ mohol stáť na planétke veľkej ako je on sám, aby vlk mohol odfúknuť loď atď. Ďalej boli poslucháči vyzvaní, aby sami hľadali v ukážkach z rozprávok situácie, ktoré nesprávne interpretujú fyzikálne zákony. Žiaci mohli vidieť, ako si tvorcovia rozprávok zjednodušujú prácu. Ale to je na rozprávkach to najkrajšie.

 

Železná opona - symbol totality
O.z. LIVING MEMORY v spolupráci s BSK, SND a ďalšími partnermi v školskom roku 2017/2018 pripravilo pre stredné školy kreatívne prednášky o fungovaní totalitných režimov spojené s diskusiou. I naši žiaci 1. – 3. ročníka sa dňa 2.11. 2017 zúčastnili prednášky na tému „Železná opona“, ktorá trvala 2 vyučovacie hodiny. Žiaci si vypočuli autentické výpovede osôb poznačených obdobím totality a na obrázkových a filmových dokumentoch si mohli pozrieť a zamyslieť sa nad ostnatými drôtmi charakterizujúcimi toto obdobie. Prednáška podporila medzipredmetové vzťahy a priblížila žiakom časť našich dejín, ktorej účastníkmi nemohli byť. Ďakujeme.

 

2017 11 na cerstvom vzduchuNa čerstvom vzduchu
Jedno z dvoch plánovaných účelových cvičení je za nami. Po prázdninách vo štvrtok 2.11. - ideálne na rozbeh do školy. Počasie nám prialo, a tak sme mohli spolu so žiakmi I.-III.VET spoznávať nielen jesennú prírodu na Železnej studničke, ktorá svojou farebnosťou vyrážala dych, ale aj si zopakovať vedomosti z oblasti topografie, poskytovania prvej predlekárskej pomoci a z oblasti riešenia mimoriadnych situácií.

 

Október

Bonitácia služobných psov
2017 10 bonitacia25.10.2017 sa žiaci 3. a 4. ročníka boli už tradične pozrieť na Kynologickej stanici v Moravskom Svätom Jáne na bonitáciu policajných psov. Tá tradične pozostáva zo skúšky obrany, nasleduje posúdenie exteriéru psa, treťou časťou je reakcia psa na streľbu. Všetky psi skúšku úspešne zvládli a dva z nich dokonca na plný počet bodov.

 

2017 10 vsetko o laskeH. Ch. Andersen alebo 3x všetko o láske
16.10.2017 sme sa so žiakmi 2. a 4. ročníka, ktorí majú radi nemčinu, vybrali v rámci Európskeho dňa jazykov na zaujímavé predstavenie. V priebehu hodiny nám profesionálny herec z Berlína - Max Mauer - v úlohe rozprávača predstavil tri rôzne príbehy o láske - o láske medzi ženou a mužom, o sebaláske a o silnom priateľskom pute. Jeho rozprávanie oživili herci v krátkych etudách inšpirovaných známymi rozprávkami (Malá morská víla, Pastier svíň a Snehová kráľovná) dánskeho autora H. Ch. Andersena.

 

2017 10 praxAko praxovali druháci
Naši druháci absolvovali v októbri -16.-20.10.- svoj ďalší týždeň praxe. Počas neho si vyskúšali prácu na jednotlivých oddeleniach a laboratóriách Veterinárneho a potravinového ústavu v Bratislave, navštívili Poľnohospodárske družstvo v Podunajských Biskupiciach, bratislavskú ZOO a niektorí z nich aj ZOOdom Bratislava, kde pomáhali so starostlivosťou o exotické vtáctvo, plazy či obojživelníky.

 

2017 10 prax prvaciPrváci na praxi
Posledný septembrový a prvý októbrový týždeň absolvovali naši prváčikovia svoju úvodnú prax. Prax prebiehala v priestoroch Bratislavskej Zoo a žiaci si tak mohli na vlastnej koži vyskúšať, čo obnáša práca ošetrovateľa pri rôznych zvieratách, alebo aj v kuchyni pri príprave kŕmnej dávky pre ne.

 

Naši žiaci sa našli
13. a 14. októbra sa konalo cvičenie záchranárov v Rohožníku. Tentokrát šlo o simulovanú situáciu po zemetrasení a vyhľadávanie zavalených osôb. Ako figuranti, a teda hľadané osoby, boli k dispozícii naši žiaci. Na cvičení sa preskúšala predovšetkým vzájomná komunikácia jednotlivých záchranných zložiek, rôzne postupy pri poskytovaní prvej pomoci ako aj riadenie záchrannej akcie. Fotografie z akcie nájdete na nasledujúcich adresách:
facebook.com
idnes.cz

 

2017 10 slovanŠkola ide/šla na Slovan
V rámci akcie Škola ide na Slovan sme boli povzbudiť bratislavských hokejistov. Tí túto sezónu vyhrávajú sporadicky, a tak sme o to šťastnejší, že sa nám podarilo vidieť na vlastné oči ich cenné víťazstvo nad Víťazom Podolsk v pomere 4:3. Asi by sme mali na nich chodiť častejšie.

 

2017 10 jeden svetFilmový festival JEDEN SVET
Prehliadku mesta a film v rámci festivalu Jeden svet pod názvom Jenica a Perla absolvovali žiaci I.VET dňa 17.10. 2017. Film zachytával osudy dvoch dievčat rómskeho pôvodu, ktoré sa s tanečnou skupinou Kesaj Čhave prebojovali až do súťaže Slovensko má talent. Potom sa ale obidve rómske dievčatá vrátili domov. Sedemnásťročná Jenica, pôvodom z Rumunska, do Paríža, kde cieľavedome kráča za svojím snom stať sa kaderníčkou a začleniť sa tak do väčšinovej spoločnosti. Jej kamarátka Perla, ktorá žije v osade pod Vysokými Tatrami, na základnej škole prepadáva a voči “gadžom” je nedôverčivá. Svoju budúcnosť vidí každá z nich inak, pri tanci však stále nachádzajú to, čo majú spoločné. Po filme nasledovala diskusia o problémoch multikultúrnej spoločnosti a postojoch jednotlivcov k nim. Trasa prehliadky viedla z Hodžovho námestia pod Michalskú bránu, cez Korzo okolo Univerzitnej knižnice na Hlavné námestie a okolo „Čumila“ na Hviezdoslavovo námestie k SND. Naspäť cez Hlavné a Primaciálne námestie na Obchodnú ulicu. Prehliadka historického centra mesta sa veľmi vydarila, pretože bolo krásne počasie babieho leta a slnkom zaliate pamätihodnosti priam okúzľovali.

 

2017 10 plaveckyPlavecký kurz
Tohtoročný plavecký kurz je úspešne za nami. Žiaci I.VET ho absolvovali v čase od 25.9. do 6.10. Aj keď nad teóriou plávania sa ohŕňalo nosmi, na praxi v bazéne to išlo jedna radosť. Po dlhšom čase nerobilo prváčencom problém preplávať súvisle aj štyri dĺžky, čo po minulé roky bola nesplniteľná úloha. Špeciálna pochvala patrí za záchranu topiaceho, kedy vyučujúci zveril svoj život do rúk žiakov, a je stále medzi nami.

 

September

2017 09 noc vyskumnikovNoc výskumníkov
Dňa 29.9.2017 sa triedy II.VET a III. VET zúčastnili aj vedeckého podujatia Noc výskumníkov, ktoré sa konalo v Starej tržnici. Obsah podujatia tvorili interaktívne prezentácie výskumníkov a inovátorov, a to formou vedeckých stánkov, prednášok, diskusií a hlavný program sa odohrával na pódiu. Prezentovali sa tu technické vysoké školy so svojím výskumom a aj rôzne firmy a organizácie. Žiaci sa zoznámili s praktickými výsledkami vedeckého bádania a zblízka si mohli pozrieť kópiu prvej slovenskej družice - skCUBE.

 

2017 09 green dayGreen day
Dňa 29.9.2017 sa triedy II. VET a III. VET zúčastnili ekologického podujatia Green day – zelený deň. Žiaci sa zúčastnili prednášky Udržateľná architektúra, kde sa dozvedeli, čo sú to zelené stavby a čo to znamená stavať udržateľným spôsobom. V stánkoch sa mohli dozvedieť, prečo nezahadzovať elektroodpad a staré lieky do koša, prečo zbierať starý kuchynský olej, ako prebieha klimatická zmena a mnohé ďalšie informácie o ekelógii. Tieto vedomosti získavali formou testov, kde po ich absolvovaní dostali pečiatky do zlosovateľného „preukazu“. Že sa to oplatí, sa presvedčili dve naše žiačky Petra Turňová a Simona Pavlíková, ktoré získali vecné ceny. Gratulujeme.

 

2017 09 vystava maciekMedzinárodná výstava mačiek
V nedeľu 24. 9. sa vo Viničnom konala Medzinárodná výstava mačiek. Naše žiačky mali v rámci nej jedinečnú možnosť byť priamo pri posudzovaní mačiek a rozhodkyňa im ochotne vysvetlila, ako sa hodnotia jednotlivé plemená a odchýlky od ich plemenného štandardu. Chceme sa preto ešte raz poďakovať organizátorom výstavy za spoluprácu a osobitná vďaka patrí pani Ivankovej.

 

Poznáte hriechy komunizmu?
Ústav pamäti národa sa nám dňa 26.9. 2017 postaral o nevšedný zážitok prednáškou na tému „Hriechy komunizmu“. Žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka zaplnili aulu a počas 2 vyučovacích hodín sa dozvedeli nielen o činnosti, akciách a spoločenskom význame tejto inštitúcie, ale aj o dobe, ktorú žiaci nezažili. O jej kladných i temných stránkach. Konkrétne sa do obrazu doby dostala osobnosť kňaza Tita Zemana – mučeníka za duchovné povolania, jeho neľahký život a jeho blahorečenie.

 

2017 09 biela pastelkaBiela pastelka
Dňa 22.9. 2017 sa žiaci prvého a druhého ročníka zúčastnili verejnej zbierky „BIELA PASTELKA“ na podporu slabozrakých a nevidiacich. Tri dvojice žiakov zbierali finančné prostriedky v lokalite Dúbravka a boli veľmi úspešní. Poďakovanie od organizátora zbierky hovorí za všetko: „ďakujeme veľmi pekne za spoluprácu aj tento rok, nižšie vidíte výnosy jednotlivých pokladní a tiež spolu. Tento rok sa podarilo v rámci BA kraja vyzbierať 21 209,54 €. ĎAKUJEME a vrúcne aspoň takto virtuálne objímame každého dobrovoľníka „ Lucia s Lenkou - 84,78€ , Rebeka G. s Rebekou M. - 44,35€ a Kristián s Natáliou 29,65€ = spolu: 158,78 €

 

2017 09 vystava malokarpatskaMalokarpatská výstava chovateľov
Dňa 22.9.2017 sa žiaci so študijným zameraním drobnochov zúčastnili Malokarpatskej oblastnej výstavy chovateľov v Ivanke pri Dunaji. Zoznámili sa s plemenami hydiny, holubov, králikov. Od odborníkov - posudzovateľov sa dozvedeli postup a pravidlá posudzovania a hodnotenia zvierat v zmysle platných štandardov. Využili sme i možnosť navštíviť chovateľa prepelíc v Ivanke pri Dunaji. Tu žiaci videli liahnutie, chovné zariadenie a dozvedeli sa o technike a celom procese liahnutia, odchovu a o kŕmení týchto zvierat.

 

2017 09 vedecky veltrhVedecký veľtrh
Dňa 14. septembra sa trieda II. VET zúčastnila zábavného interaktívneho podujatia Vedecký veľtrh. Podujatie sa konalo na námestí pred Euroveou a prezentovali sa tam vybrané vysoké školy, stredné školy, vedecké inštitúcia a taktiež záujmové inštitúcie. Naši študenti na začiatku absolvovali spoločné prednášky (Škola hrou, Vesmír na dosah) a potom si individuálne prezreli stánky, kde jednotlivé organizácie prezentovali svoju činnosť. Najväčší úspech mali Astronomický klub v Bratislave, Misia na „Mars“ a 1. slovenská družica, Chemické pokusy a Medicínska rádiológia.

 

2017 09 hijo na koneHijó na kone...
Vo štvrtok 14.9. boli naši štvrtáci na exkurzii v chove koní. V rámci nej, okrem prehliadky stajní, si žiaci mohli vyskúšať aj základnú starostlivosť o srsť koňa a dokonca, keďže v čase exkurzie tam boli veterinárny lekár aj kováč, videli žiaci aj diagnostiku krívania u koňa a tiež starostlivosť o kopytá a podkúvanie koní.

 

2017 09 vcelyAko chovať včely
Toto a mnoho iného sa dozvedeli 7. septembra 2017 naši štvrtáci počas každoročnej exkurzie v chove včiel v Devínskej Novej Vsi. V prvej časti si pozreli prevádzku na spracovanie včelích produktov spojenú aj s ochutnávkou rôznych druhov medu. Následne si vypočuli prednášku na tému chov včiel a jeho význam. Na záver si prezreli samotné včelstvá.