Čo sa u nás udialo - školský rok 2016/2017

Jún

2017 06 botanickaAko bolo v Botanickej záhrade
Po teoretickom zvládnutí systému rastlinnej ríše sme sa snažili preniesť nadobudnuté vedomosti aj do praxe. Botanická záhrada nám bola ideálnym miestom. Najzaujímavejšie boli ruže a exotické rastliny. Ale ako správnych veterinárov nás najviac zaujali žaby, užovky a korytnačky. Presne ako v škole.

 

2017 06 aureliumAurélium - veda hrou
Dňa 7.6.2017 sa trieda I.VET zúčastnila exkurzie v vedeckom popularizačnom zariadení Aurélium, ktorá bola zameraná na elektromagnetické javy okolo nás. Tu si pod odborným dozorom prezreli, ako sa dá zviditeľniť elektromagnetické pole, využitie lasera na 3D zobrazenie, pozreli si iónový lifter ako budúci pohon pre rakety a mohli vidieť aj Teslov transformátor na prenos elektrickej energie bez drôtov.

Máj

2017 05 dogdaysDogdays na Dostihovej dráhe
V dňoch 27. a 28. mája sa na dostihovej dráhe v Petržalke konal už druhý ročník tzv. Dogdays, čo je festival všetkých psích športov a aktivít, ktoré môžu majitelia psov so svojimi štvornohými miláčikmi robiť. A na tejto akcii, na Slovensku najväčšej svojho druhu, nemohli chýbať ani naši žiaci, ktorí boli veľmi platnými členmi organizačného tímu.

 

Preventívna kontrola
Dnes (24.5.) sa v spolupráci s políciou a kynológmi uskutočnila na našej škole preventívna kynologická kontrola na prítomnosť omamných a návykových látok. 6-ročná sučka nemeckého ovčiaka pod dohľadom svojho psovoda skontrolovala všetky naše triedy - a žiadne podozrivé látky nenašla. Tešíme sa, že koncepcia výchovno-vzdelávacích aktivít našej školy prispieva k zodpovednému správaniu sa našich žiakov.

 

2017 05 exkurziaEKOTOPFILM
V pondelok 22.5. 2017 sme začali pracovný týždeň netradične - exkurziou. Žiaci sa najprv zúčastnili výchovného koncertu, ktorý sa venoval súčasnej problematike vo svete a v zahraničí. Zábavnou formou a s hudobným sprievodom sa zapájali do komunikácie na tému extrémizmus. Ďalšiu časť dňa sme venovali ekologickej problematike na filmovom predstavení – EKOTOPFILM.

 

2017 05 modry konikTýždeň modrého gombíka
Zbierky Týždeň modrého gombíka sa zúčastnili aj naši žiaci prvého a tretieho ročníka. Týždeň modrého gombíka je celoslovenská verejná zbierka, ktorú organizuje UNICEF Slovensko každý rok. Finančné prostriedky vyberali žiaci v uliciach Bratislavy a v nákupnom centre Polus presne v strede týždňa – 17.5. 2017. Slnečné počasie dodávalo dobrú náladu a naši žiaci Ivana, Henrieta, Kristián, Kristína, Simona a Veronika pomohli vybranou čiastkou deťom na Ukrajine, ktoré trpia v dôsledku ozbrojeného konfliktu. Ďakujeme.

 

2017 05 telesnaTelesná môže byť aj v bazéne
Naša škola zakúpila nové, neskutočne krikľavé plávacie čiapky...žiaci si kvalitu a prevedenie nevedia vynachváliť. Plávanie sa stalo zábavou...tomu sa vraví dobrá investícia.

 

2017 05 den europyOslávili sme „Deň Európy“
Deň Európy ( 9. máj ) je oslavou mieru a jednoty v Európe. Pripomíname si výročie historickej Schumanovej deklarácie, čiže začiatok budovania spoločenstva krajín, ktoré dnes nazývame Európskou úniou. Na Hlavnom námestí v Bratislave sa tejto oslavy zúčastnili aj žiaci 1.- 4. roč. SSOŠ veterinárnej. Vládla tam príjemná atmosféra plná edukačných a zábavných aktivít. Napr. vystúpenia kapiel Korben Dallas, Puding pani Elvisovej, taktiež vystúpenia jednotlivých škôl v slovenčine i v ďalších európskych jazykoch, súťaže, workshopy atď.

 

2017 05 usmevÚsmev ako dar – verejná zbierka
Dňa 5. mája 2017 sa naši študenti zapojili do verejnej zbierky Úsmev ako dar. Ako inak – s úsmevom vyberali finančné prostriedky v uliciach mesta - na Obchodnej ulici a na Trnavskom mýte. Žiačky I.VET triedy – Simona, Petra, Natália a Ivana a III.VET triedy – Simona, Klaudia, Veronika a Kristína vyzbierali spolu finančnú hotovosť 119,49 eur, ktorá vypomôže deťom v detských domovoch. Všetkým účastníkom patrí veľké poďakovanie a ocenenie ich aktívneho prístupu.

Apríl

2017 04 prax ii vetPrax II. VET
V apríli boli naši druháci opäť jeden týždeň na praxi. Tentokrát strávili väčšinu času v ambulanciách súkromných veterinárnych lekárov, ale absolvovali prax aj v Zoodome a tiež prax na poľnohospodárskom dvore v Podunajských Biskupiciach.

 

2017 04 praxPrax I.VET
V týždni od 13.3 do 17.3. sa uskutočnila druhá bloková prax našich prvákov. Žiaci postupne absolvovali prax v ZOO Bratislava, na Štátnom veterinárnom a potravinovom ústave a osvojili si tiež základy klinického vyšetrenia v rámci praxe v útulku Slobody zvierat.

 

2017 04 akvateraAkvatera
V nedeľu 9.4. sme podnikli malý výlet do Trnavy, kde sa konala Akvatera, rozsahom pravdepodobne najväčšia akcia svojho druhu v rámci SR. Žiaci mali možnosť vidieť veľké množstvo exotických plazov, rýb alebo obojživelníkov, poradiť sa s chovateľmi zo Slovenska aj zahraničia. Mnohí z nich si nakúpili aj nových domácich miláčikov a krmivo pre nich.

 

2017 03 den ucitelovDeň učiteľov
Deň učiteľov sme opäť poňali športovo, presnejšie volejbalovým Amos Cupom. Z víťazstva sa samozrejme tešilo družstvo učiteľov, ale dôležitejšia bola dobrá nálada, zdravá súťaživosť v zmysle fair-play a najmä heroické výkony všetkých zúčastnených.

Marec

2017 03 den zemeDeň Zeme na „veterine“
31. 3. sme si pripomenuli Deň Zeme, pretože aj nás sa dotýka ohrozenie našej planéty. Skrášlili sme si okolie školy - vysadili stromčeky a vytvorili 2 skalky - a pod dohľadom p. prof. Hronského sme vytvorili kŕmidlá pre vtáčiky. Druhý tím žiakov menežovaný p. prof. Čech-Špirekovou vyzbieral odpadky aj v širšom okolí školy, vytvoril plagát a zapojil sa do kvízu Hodina Zeme. Žiaci I.VET a IV.VET sú medzi vylosovanými výhercami. Od spoločnosti WWF /Svetový fond pre ochranu prírody/ dostali zaujímavé ekologické ceny. Gratulujeme! :)

 

2017 03 aureliumMôže byť fyzika zaujímavá?
Dňa 30.3. sa trieda III.VET zúčastnila exkurzie v Aureliu. Žiaci si mohli prezrieť výstavu exponátov súvisiacich z elementárnymi fyzikálnymi, matematickými a chemickými zákonmi a videli, ktorým smerom sa uberajú najnovšie technológie. Konkrétne v laboratóriu akustiky modelovali pomocou vibrácií na hladine vody rôzne obrazce, v laboratóriu optiky videli laser a jeho využitie na 3D-zobrazovanie, pozreli si laboratórium hydrostatiky a mnoho iných zaujímavostí. Áno, fyzika je zaujímavá!

 

2017 03 cukrarenBoli sme v cukrárni... vedeckej
Dňa 28.3.2017 sa trieda IV.VET zúčastnila vedeckej cukrárne s podtitulom Nové objavy chemických prvkov. Člen Fyzikálneho ústavu SAV Martin Venhart porozprával o histórii objavovania chemických prvkov od praveku (meď) až po súčasnosť. Žiaci sa dozvedeli rôzne zaujímavosti z histórie (keď bol hliník cennejší než zlato, ako neuvážene sa používal arzén na skrášľovanie v šminkách), až po súčasnosť, kde sa predbiehajú rôzne vedecké inštitúcie v objavoch nových chemických prvkov. Naši žiaci sa aktívne zapojili aj do diskusie a Peter Navrata získal cenu za najzaujímavejšiu otázku. Gratulujeme!

 

2017 03 horyHory a mesto
Už tradíciou sa stáva naša účasť na marcovom festivale Hory a mesto. Pri našej štvtej účasti sme sa dozvedeli,prečo je náš tatranský kamzík taký vzácny,ako sa žije v nadmorskej výške nad 2000 m.n.m., ako sa žije v americkom Texase a mnoho iného. O rok sme v Auparku na festivale opäť.

 

2017 03 volejbalVolejbalový turnaj
Prvýkrát a rozhodne nie posledný sme sa zúčastnili Okresného kola vo volejbale žiačok SŠ. Bojovnosť, snaha a skvelé výkony síce na zisk aspoň jedného víťazstva nestačili, ale v spoločnosti PaSA, British Inetnational School a najmä Gymnázia Bílikova sme sa rozhodne nestratili. Za ukážkovú reprezentáciu školy nám okrem dňa voľna boli za odmenu aj dve nové volejbalové lopty. O rok si už isto nejaké víťazstvo pripíšeme.

 

2017 03 svieckovaSviečková manifestácia
Dňa 23.03. sa žiaci 1.-3. ročníka zúčastnili programu v Kine Mladosť k 29. výročiu Sviečkovej manifestácie. Svoje vedomosti o bývalom režime si rozšírili prostredníctvom dokumentu spracovaného Ústavom pamäti národa. Mali tiež možnosť diskutovať s účastníkmi manifestácie, ktorá sa v našom povedomí uložila ako spomienka na odvážnych ľudí snažiacich sa zmeniť svoju budúcnosť i budúcnosť svojich detí. Vďaka podobným dokumentom a diskusiám nevymizne ani 25. marec 1988 z nášho povedomia.

 

2017 03 turistikaTuristika či prechádzka?
Externá časť maturít (14.-15.3.) je ideálnych termínom na absolvovanie účelového cvičenia pre mladšie ročníky. Počasie nám tento rok prialo a tak menšia túra z Devínskej Novej Vsi do Devína cez Národnú prírodnú rezerváciu Devínska kobyla bola ideálnym riešením. Videli sme zákonom chránené rastliny i živočíchy, poniektorí prevetrali svojich štvornohých miláčikov a najmä nevyrušovali štvrtákov pri ich prvej časti skúšky dospelosti.

 

2017 03 bayerBayer – veda má budúcnosť
V stredu, 8.3. absolvovali naši tretiaci HR blok v rámci projektu Veda má budúcnosť, opäť v priestoroch firmy Bayer. Dozvedeli sa zaujímavé informácie o tom, na čo si dať pozor pri písaní životopisu a motivačného listu a v závere mali niektorí dokonca možnosť vyskúšať si pracovný pohovor na nečisto s personalistom spoločnosti.

 

2017 03 praxOdborná prax v drobnochove
Maturanti si v Jakubove 23.3. vyskúšali „naostro“ strihanie letiek hrabavej a vodnej hydiny, čím sa zabráni prelietavaniu cez ohradu a prípadnému zraneniu alebo úteku zvierat. Túto možnosť nám poskytli rodičia Sarah Vrabčekovej - ďakujeme.

 

2017 03 bonitaciaBonitácia policajných psov
V stredu 22.3 sa boli naši štvrtáci už tradične pozrieť na bonitáciu policajných psov. Tá pozostáva zo skúšky obrany, nasleduje posúdenie exteriéru psa a treťou časťou je reakcia psa na streľbu. Všetky psi skúšku úspešne zvládli a dva z nich dokonca na plný počet bodov. Veľmi sa nám páčilo, ďakujeme.

 

2017 03 kynologiaPolicajná kynológia
V stredu, 15.3. sa konala v posluchárni našej školy zaujímavá prednáška na tému policajná kynológia na Slovensku. Žiaci druhého a tretieho ročníka nakukli do práce psovodov a ich štvornohých pomocníkov, ktorí pomáhajú pri práci polície a súdov. Prednášajúcim bol Dr. Ďurišin, ktorý má dlhoročné skúsenosti v oblasti policajnej kynológie, na tému ktorej napísal aj niekoľko publikácií.

 

2017 03 Centrum excelentnostiCentrum excelentnosti
Dňa 9.3.2017 navštívili žiaci 2. ročníka Centrum excelentnosti. Pozreli si výstavu Von z laboratória: Urob-si-sám - vedecká revolúcia. Tu nám ochotne porozprávali o ľuďoch, ktorí robia vedu mimo laboratória. Napríklad tam bol príbeh o mamičke, ktorá pomocou zariadenia pripevneného na detskom kočíku monitorovala ovzdušie v meste Londýna a podieľala sa na vývoji tohto zariadenia. Ďalej videli príspevky pacientov s cukrovkou, alzheimerom alebo ochrnutím, ktorí napomohli vlastnou iniciatívou výskumu. V druhej časti exkurzie nás zamestnanci centra vzali do FABLABu, kde sme videli, ako funguje 3D tlačiareň - ako je možné zoskenovať objekt a nechať si ho vytlačiť v 3D tlačiarni - napríklad aj protézu pre psa. Žiaci si vyskúšali i zaujímavé formy trávenia voľného času s vedou, napr. pri vývoji robotov hrajúcich futbal.

 

2017 03 socStredoškolská odborná činnosť
Vo štvrtok 2.3. sa u nás konalo školské kolo SOČ. Tentokrát bola prezentovaná jediná práca na tému - Welfare v chove sliepok. Autorkami sú žiačky prvého ročníka Ivana Benedikovičová a Luna Ďurkovičová. Žiačky sa žiaľ, pre šíriacu vtáčiu chrípku, nemohli skutočne pozrieť do chovov sliepok a realizovať praktický výskum. Preto im porota udelila 2. miesto. Ivane a Lune ďakujeme za profesionálnu prezentáciu a veríme, že budúci rok prácu dokončia a získajú ešte krajšie umiestnenie.

Február

2017 02 bitunokV piatok 17.2. boli naši štvrtáci na už tradičnej exkurzii na bitúnku Albert v Senci. Mali možnosť vidieť celý proces zabíjania ošípaných, od omráčenia až po schladenie jatočných polovičiek. Našou sprievodkyňou bola ako každý rok pani doktorka Šalátová, za čo sa jej aj touto cestou chceme opäť srdečne poďakovať.

Január

2017 01 lvkTak, ako sa už stáva tradíciou, aj tohtoročný prvý januárový školský týždeň patril lyžiarskemu kurzu, ktorý dopadol na výbornú. Počasie nám prialo, správanie bolo ukážkové, večerný program stále lepší a lepší. Čerešničkou na torte bola záverečná diskotéka na čele s výbornou DJ-kou. Škoda, že najbližší lyžiarsky je až o rok.

 

2017 01 anglictinaDňa 18.1.2017 žiačka III.VET, Kristína Siváková, reprezentovala našu školu v Krajskom kole olympiády z anglického jazyka. Napriek početnej účasti žiakov sa Kristína umiestnila na 3. mieste. Thanks a lot.

 

2017 01 mackyPáčia sa vám mačky?
V sobotu, 28.1. sa boli naši žiaci pozrieť vo Viničnom na Medzinárodnú výstavu mačiek. V rámci nej mali možnosť vidieť množstvo rozličných plemien, chovateľské potreby, hračky a krmivá pre mačky. Jeden medzinárodný rozhodca našim žiakom tiež veľmi ochotne vysvetlil a popísal požiadavky na plemenný štandard vystavovaných plemien, za čo jemu a organizátorom výstavy ešte raz srdečne ďakujeme!

 

2017 01 vedaVeda je faaajn!
Dňa 27.1.2017 sa trieda I VET zúčastnila akcie Odhaľte tajomstvá vedy. V zážitkovom centre vedy si žiaci prvého ročníka mohli pozrieť a vyskúšať, ako fungujú fyzikálne zákony. Vyskúšali si, ako potopiť ponorku pri zmene tlaku, ako nájsť ťažisko, čo dokáže moment zotrvačnosti. Z optiky si mohli overiť, ako šošovky lámu lúče a vidieť, čo sú to hologramy (trojrozmerné zobrazenie objektov). Videli aj mnoho ďalších fyzikálnych ukážok z mechaniky, elektriny a magnetizmu, ktoré ich presvedčili, že fyzika nie je iba o poučkách v učebnici.

December

2016 12 korcula
Vianočná korčuľa

Predvianočný čas, presnejšie 22. decembra, sme si boli opäť raz spríjemniť na vianočných trhoch. Aby sme sa nenapchávali iba samými dobrotami, predtým sme si zľahka zašportovali. Spálené kalórie sme hneď dohnali výbornou cigánskou pečienkou. A krásny školský deň bol za nami.

 

2016 12 volejbalVolejbalový turnaj
Pred Vianocami 16. 12. sme si schuti zašportovali. Vymenili sme síce florbalové hokejky za volejbalovú sieť, ale elán a zdravá rivalita nám zostala. Aj keď nešlo až tak o výsledky, víťazom sa stali druháci s duom profesorov Szárazová - Kovács.

 

Drogám dávame jasné „NIE!“
V rámci protidrogových aktivít nás navštívil p. JUDr. Rastislav Ďurove z občianskeho združenia RE/set. Pripravil si pre nás veľmi zaujímavu prezentáciu o „ľahkých“ i „tvrdých“drogách, ich pôvode a reakciách ľudského organizmu na ne. Ako skúsený právnik okorenil tieto fakty o dôsledky užívania drog z právneho hľadiska. Žiaci prvého, druhého a tretieto ročníka mali mnoho otázok, na ktoré im pán doktor Ďurove odpovedal počas plodnej dvojhodinovej diskusie.

 

2016 12 vystavaVýstava Agrokomplex Nitra
Dňa 25.11.2016 sa žiaci IV.VET zameranie drobnochov zúčastnili XIX. celoštátnej a I. Vyšehradskej výstavy zvierat v Nitre v priestoroch výstaviska Agrokomplex. Žiaci mali možnosť naživo vidieť jednotlivé plemená králikov, holubov, kačíc, husí, sliepok, moriek a prepelíc, ktoré poznajú z teoretickej výučby. Prezreli si i expozíciu kanárikov. Zúčastnili sa priamo posudzovania plemien králikov a na oceňovacích lístkoch si prečítali hodnotenie, prednosti, chyby a odporúčania. Bolo to cenné stretnutie s chovateľmi a posudzovateľmi, kde získali praktické rady, skúsenosti a vedomosti. Ďakujem ochotným posudzovateľom a usporiadateľom, že boli ochotní sa o svoje vedomosti a skúsenosti s nami podeliť.

 

2016 12 viedenExkurzia VIEDEŇ
V pondelok 19.12. 2016 sa žiaci našej školy v počte 48 žiakov zúčastnili návštevy Viedne. Boli na predvianočnej jazykovej exkurzii. Všetci dobre naladení a oblečení sa stretli zavčas ráno a autobusom sa presunuli do hlavného mesta Rakúska.
Prvou zastávkou bolo Technické múzeum. Žiaci s nadšením prechádzali jednotlivé expozície a skúšali si interaktívne pomôcky a výdobytky technického sveta. Väčšina skonštatovala, že sa im múzeum veľmi páčilo.
Druhou zastávkou bolo Prírodovedné múzeum. Historická budova na námestí Márie Terézie žiakov očarila. Múzeum prechádzali s veľkým záujmom. Pán profesor Kopčok im podal aj odborný výklad k niektorým častiam výstavy, najmä k vystaveným parazitom ako aj k rôznym druhom zvierat. Múzeum bolo zaujímavé a naozaj pekné.
Nakoniec sa žiaci poprechádzali po vianočných trhoch na Radničnom námestí, ochutnali miestne špeciality a nakúpili malé suveníry. S úsmevom nasávali vianočnú atmosféru a v dobrej nálade sa vrátili večer príjemne unavení do Bratislavy.
Okrem milých fotiek ostanú všetkým aj krásne spomienky na adventnú Viedeň.

 

2016 12 rozhladnaPešo a s úsmevom
16. 12. 2016 si žiaci, ktorí nehrali volejbalový turnaj, urobili výlet nad Bratislavu na Turistickú rozhľadňu. Bohužiaľ, počasie nebolo ako predchádzajúci deň, bolo zatiahnuté, ale nám sa aj tak páčilo. Čerstvý vzduch a pohyb vedia zlepšiť náladu. Vrelo odporúčame!

 

2016 12 alkoholAlkohol - opica - molekuly
Dňa 13. decembra sa trieda III.VET zúčastnila exkurzie Vedecká cukráreň, ktorá sa konala v priestoroch CVTI SR na Patrónke. V ňom pracovník STU Peter Szolcsányi v interaktívnej prednáške "Alkohol, opica a molekuly - Silvestrovský špeciál" pútavo porozprával, aký chemický proces je za tvorbou alkoholu a ako ho telo rozkladá a zbavuje sa jeho derivátov. Z fyzikálneho hľadiska bolo pre našich študentov zaujímavé, ako sa počíta koncentrácia alkoholu v krvi, ako sa počítajú promile a ako dlho trvá, kým sa organizmus alkoholu zbaví.

 

2016 12 dodDeň otvorených dverí
Tohtoročný Deň otvorených dverí máme úspešne za sebou. Dopadol na výbornú. Pravdepodobne najvydarenejší ročník navštívilo cca 100 ľudí, ktorí mohli v našej aule stretnúť miláčikov našich študentov - od psov, králikov, morčiat, cez fretky, osmákov, ježkov, až po leguány, pavúky a axolotle. Okrem toho pani riaditeľka podala rozsiahle informácie o škole, štvrtáčky porozprávali o praxi, zdatní štvrtáci fixovali psov a šikovní prváci mikroskopovali ostošesť. Ďakujeme našim hosťom a ešte viac všetkým, ktorí sa podieľali na hladkom priebehu vydarenej akcie!

 

2016 12 vedaVeda má budúcnosť
V pondelok 5.12. absolvovali naši tretiaci návštevu firmy Bayer v rámci projektu Veda má budúcnosť. V úvodnej časti im bola predstavená samotná firma a potom nasledovala prednáška a produktoch firmy v sekcii Animal health. V tretej časti si potom žiaci boli obzrieť priestory Bayeru, aby tak získali predstavu o pracovnej náplni zamestnancov firmy.

 

November

2016 11 seminarSeminár MIKROP
Dňa 8.11.2016 sa žiaci 4. ročníka zameranie chov cudzokrajných zvierat zúčastnili seminára MIKROP v kongresovej hale Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Dozvedeli sa o význame kŕmnych aditív vo výžive, o funkcii minerálnych látok, vitamínov a mikroprvkov v organizme, aj o dôležitosti zdravých zubov pre celkové zdravie zvierat. V závere každého príspevku sa uskutočnila zaujímavá diskusia k danej téme.

 

2016 11 dog parkourDog military parkour
V sobotu 19.11.2016 sa pod záštitou BKZB konal už 6. ročník Dog military parkour. Okrem tejto zaujímavej prekážkovej dráhy, ktorú prekonáva psovod zároveň so svojím psom, si súťažiaci mohli vyskúšať aj doplnkové disciplíny, ako napr. 'Nájdime sa" alebo beh na 800 metrov. Naši žiaci na tejto zaujímavej akcii samozrejme nechýbali a boli platnými členmi organizačného tímu pretekov.

 

2016 11 skolaŠkola z roku 1?
V pondelok 19.11. sme boli s našimi tretiakmi na exkurzii v Múzeu školstva a pedagogiky. Pracovníčka múzea nás v prvej časti previedla múzeom a porozprávala o vystavených exponátoch, mohli sme si dokonca sadnúť do školských lavíc používaných v školách v dávnej minulosti - v 19.a 20. storočí. Druhou časťou bola prezentácia o histórii aj súčasnosti tohto jedinečného slovenského múzea.

 

2016 11 anglictinaDňa 15. 11. 2016 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku v kategórii 2D. Víťazka Kristína Siváková z III.VET s počtom bodov 64,5 ( max.70b) postúpila do okresného kola, ktoré sa bude konať 18. 1. 2017. Kristíne gratulujeme a veríme, že bude našu školu úspešne reprezentovať v okresnom kole

 

2016 11 stuzkovaNavždy sa zachováááá......
Ešte sme vám dlžní fotky zo stužkovej, ktorá sa konala 11.11.2016. Naši maturanti ju zvládli na výbornú, čo samozrejme očakávame aj na maturitách. Skvelý program, výborná zábava do neskorých nočných hodín, baviaci sa študenti, rodičia, priatelia a samozrejme aj pedagógovia. Latka je nastavená na ďalšie roky poriadne vysoko!

 

2016 11 prax 3 vetPrax 3 VET
V novembri absolvovali naši tretiaci súvislú trojtýždňovú prax, v rámci ktorej navštívili viacero pracovísk. Praktické zručnosti si zlepšovali pri veľkých hospodárských zvieratách na poľnohospodárskom družstve, pri zvieratách v ZOO Bratislava, v súkromných veterinárnych ambulanciách a na klinikách, ale aj v Zoodome a na jednotlivých pracoviskách Śtátneho veterinárneho ústavu. Absolvovali tiež exkurziu na farme hydiny v Bernolákove.

 

2016 11 rybyVýlov rýb
V pondelok 7.11. 2016 absolvovali naši štvrtáci exkurziu vo Veľkom Blahove, kde sa boli pozrieť na výlov rýb určených na vianočný trh. Videli celý proces od spúšťania hladiny rybníka, cez ťahanie sietí, až po váženie a nakladanie rýb do prepravníkov. Súčasťou exkurzie bola aj odborná prednáška zameraná na chov rýb a ekologickú ochranu rybníkov.

 

2016 11 psyMedzinárodná výstava psov
V dňoch 5.-6.11. sa konala každoročná medzinárodná výstava v bratislavskej Inchebe a naši žiaci na nej opäť nechýbali. Naši tretiaci mohli vidieť vystavovanie v jednotlivých kruhoch ako aj sprievodné akcie - dog dancing alebo ukážky agility.

 

2016-10-vedaVeda očarila nielen arabských šejkov, ale aj nás!
Dňa 11.11.2016 sa žiaci II.VET zúčastnili exkurzie na výstavisku Incheba, kde sa v rámci akcie Týždeň vedy a techniky konala výstava Veda netradične. Tam vo viac ako tridsiatich stánkoch prezentovali svoj výskum odborné pracoviská vysokých škôl (napr.FEI STU - Ústav robotiky a kybernetiky), vedecké ústavy (SAV) ale aj rôzne firmy (Kvant, Slovenské elektrárne) a s príspevkami svojej vedeckej činnosti vystupovali aj žiaci základných a stredných škôl. A tak sa na relatívne malom priestore mohli naši žiaci dozvedieť aj to, ako si žiak ZŠ skonštruoval malú veternú a solárnu elektráreň, ako stredoškoláčka spravila rozbor pitnej vody z vodovodu v meste Nitra, ako vysokoškoláci skonštruovali malý elektromobil, ako vedci zo SAV skúmajú rakovinou napadnuté bunky a ako naša slovenská firma očarila arabských šejkov tým, že konštruuje zariadenie na hĺbenie vrtov plazmou.

 

2016-11-hodina-detomHodina deťom
Dňa 11.11. 2016 sa uskutočnila verejná zbierka HODINA DEŤOM. Žiaci našej školy sa opäť aktívne zapojili a s pokladničkami oslovovali ľudí v uliciach Bratislavy, aby vyzbierali čo najviac penazí na podporu detí. Dve skupiny po tri žiačky z 1. a 2. ročníka zbierali finančné prostriedky na podporu projektu. Heňa, Julka, Luna a Renča, Emma, Dominika spolu vyzbierali 98,80 eur. Ďakujeme dievčatám, aj deti budú mať určite radosť!

 

Drogám dávame jasné „NIE!“
V rámci protidrogových aktivít nás navštívil p. JUDr. Rastislav Ďurove z občianskeho združenia RE/set. Pripravil si pre nás veľmi zaujímavu prezentáciu o „ľahkých“ i „tvrdých“drogách, ich pôvode a reakciách ľudského organizmu na ne. Ako skúsený právnik okorenil tieto fakty o dôsledky užívania drog z právneho hľadiska. Žiaci prvého, druhého a tretieto ročníka mali mnoho otázok, na ktoré im pán doktor Ďurove odpovedal počas plodnej dvojhodinovej diskusie.

Október

2016-10-psiAko psi zachránili našich žiakov
V sobotu 29.10.2016 sa uskutočnilo tréningové cvičenie zamerané na vyhľadanie a vyslobodenie osôb v ruinách budov. Cvičenia sa zúčastnili členovia dobrovoľných záchranárskych organizácií - BKZB, Centrálna záchranná služba a Slovenský Červený kríž, územný spolok Bratislava-mesto . Na cvičení sa preskúšala predovšetkým vzájomná komunikácia jednotlivých zložiek, rôzne postupy pri poskytovaní prvej pomoci a vyslobodzovaní zavalených osôb, ako aj riadenie záchrannej akcie. Cvičenie malo bezproblémový priebeh, za čo patrí vďaka všetkým zúčastneným a figurantom zo Súkromnej strednej odbornej školy veterinárnej, Pod brehmi 6/A, Bratislava.

 

2016-10-dravceDravce
Dňa 27.10. 2016 absolvovali žiaci ll. VET a lll. VET exkurziu v nákupnom centre Polus. Téma "Sedím na vedení a je mi dobre" nám priblížila problematiku nášho dravého vtáctva a nástrahy spojené s budovaním elektrických vedení.

 

2016-10-pocitacJe to počítač alebo skriňa?!?
Dňa 26.10.2016 sa trieda I.VET zúčastnila exkurzie o histórii počítačov na Slovensku. Stála výstava je umiestnená v areáli Slovenskej akadémie vied. Žiaci videli, ako sa za 50 rokov posunul vývoj v oblasti IT, mohli si na vlastné oči pozrieť, ako vyzerajú základné súčiastky, z ktorých je zložený počítač a vypočuli si odbornú prednášku doc. Ing. Martina Šperku, PhD., ktorý nás sprevádzal po celej expozícii.

 

2016-10-festivalFilmový festival – Jeden svet
Dňa 17.10. 2016 sa žiaci prvého ročníka zúčastnili filmového predstavenia v kine FILM EUROPE v rámci filmového festivalu „Jeden svet“. Pozreli si cca hodinový film MLADÝ, HRDÝ NÁCEK – o mladíkovi, predstaviteľovi politickej strany vo Veľkej Británii, ktorá sa tvrdo hlásila k extrémizmu a rasizmu. Film ukázal zákulisie volieb a predvolebnej kampane, ako aj protesty a demonštrácie proti tejto strane a názory a myšlienky jej mladého vodcu. Po filme nasledovala beseda s právničkou pani Biháryovou, členkou komunity „Ľudia proti rasizmu“. Následne sa naši prváci vybrali na malú exkurziu do bratislavského centra. Trasou od kostola Sv. trojice, popod Michalskú bránu, cez Hlavné námestie a Hviezdoslavovo námestie až k Dómu sv. Martina a následne na námestie SNP si pozreli najznámejšie kultúrne pamiatky a vypočuli krátky komentár p. prof. Kantovej. „Naše názory a pocity z celého dňa? Vďaka filmu sme si priblížili problém rasizmu a diskriminácie a vďaka zaujímavej ceste mestom sme si pripomenuli niečo z našej histórie“ – Ivana, Júlia, Petra – I.VET

 

Prax - 2. ročník
V termíne od 17.10. do 21.10. prebiehala prax našich druhákov. V rámci nej sa starali o zvieratá v Zoo a niektorí si skúsili aj starostlivosť o zvieratá drobnochovu či drobné exotické zvieratá v Zoodome. Pár tých najodvážnejších absolvovalo aj svoje prvé hodiny na praxi vo veterinárnych ambulanciách malých zvierat.

 

2016-10-zachranarske-psyZáchranárske psy
V nedeľu 16.10. sa v Modre konali skúšky záchranárskych psov. Skladali sa z dvoch častí. V prvej časti psy a ich psovodi predviedli svoje zručnosti pri vyhľadávaní stratených osôb v lese, a druhou časťou bola základná poslušnosť psa. A vyhľadávanými osobami resp. figurantmi na ten účel boli, ako už tradične, naši žiaci, ktorí aj napriek skorému a navyše víkendovému vstávaniu prišli ochotne záchranárom pomôcť.

 

September

2016-06-den-detiFIVB 2016- svetová liga vo volejbale
Po vydarenom školskom volejbalovom turnaji sme sa boli 23. 6. pozrieť v NTC, ako to ide o niečo lepším a najmä vyšším profesionálom. Dobrovoľná akcia prilákala desiatku našich žiačiek, ktoré mali to šťastie vidieť, ako slovenskí junáci porážajú vo výbornej atmosfére favorizovanú Kubu. Po zápase sme sa zhodli, že to rozhodne nemôže byť posledná akcia tohto typu.

 

2016-09-pastelkaBiela pastelka - pomáhame slabozrakým a nevidiacim
Dňa 23. 9. v piatok sa naše žiačky 1. a 3. ročníka - Emma, Dominika, Lea a Alžbeta - aktívne zúčastnili zbierky Biela pastelka. Podporili tak vzdelávanie a kvalitu života slabozrakých a nevidiacich na Slovensku. Napriek negatívnemu postoju mnohých ľudí k verejným zbierkam sa im podarilo vďaka príjemnému vystupovaniu a vedomostiam o účele zbierky pre Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska získať veľmi peknú sumu 96,15 eur.

 

2016-09-prax-prvaciPrax prvákov
V termíne od 19.9. do 30.9 absolvovali naši prváčikovia svoju úvodnú prax. Prax prebiehala v priestoroch Bratislavskej Zoo a žiaci si tak mohli na vlastnej koži vyskúšať, čo obnáša práca ošetrovateľa pri rôznych zvieratách, alebo aj v kuchyni pri príprave kŕmnej dávky pre ne.

 

2016-09-vcelyExkurzia - chov včiel
29.9.2016 boli štvrtáci v rámci praxe na exkurzii v chove včiel u pána Dedinského v Devínskej Novej Vsi. V prvej časti si pozreli prevádzku na spracovanie medu spojenú aj s ochutnávkou rôznych druhov medu. Následne si vypočuli prednášku na tému chov včiel a jeho význam a na záver si boli obzrieť samotné včelstvá.

 

2016-09-plaveckyPlavecký kurz
V druhej polovici septembra (18.-29.9.) absolvovali naše prváčence plavecký kurz. Teoretické vedomosti z oblasti plávania nasali rovnako kvalitne ako vodu z bazéna pri praktických ukážkach v Iuvente. Odhliadnuc od techniky plávania môžme zhodnotiť kurz ako úspešný, na tento rok však rozhodne stačilo.

 

2016-09-nocNoc výskumníkov
Dňa 30.9.2016 sme sa s triedou III VET zúčastnili akcie Noc výskumníkov. V Starej tržnici sme si prezreli prezentácie rôznych vedeckých skupín pôsobiacich na SAV, vysokých školách a v praxi. Zúčastnili sme sa aj populárnej prednášky vedenej doc. Šagátovou o žiarení, jeho vplyve na živé organizmy a prezreli sme si obrázky vytvorené radiačnou kamerou.

 

2016-09-vyletVýlet Prešporáčikom
Posledné slnečné dni sme využili spolu so žiačkami nemeckého jazyka 1 na objavenie krásnych zákutí historickej časti mesta Bratislavy. Dňa 27. 09. sme sa previezli Prešporáčikom ulicami známymi i menej známymi a vypočuli sme si zaujímavé informácie o dianí v meste. Cesta trvala približne 45 minút z Hlavného námestia k Dómu Sv. Martina, Kapitulskú ulicu, Michalskú bránu až na Františkánske námestie. Bolo to poučné a vôbec nás neboleli nohy.

 

2016-09-exkurziaExkurzia v botanickej záhrade
V posledný letný deň (22.09. 2016) sa žiaci II.VET a III.VET triedy zúčastnili exkurzie v botanickej záhrade, kde spojili obhliadku krásnej flóry a vzácnej fosílie s vymoženosťami najnovších technológii. Deti si mohli vyskúšať mobilnú aplikáciu čítania QE kódov, ktoré boli ako indície umiestnené po krásnej záhrade. Takýmto zábavným spôsobom si vychutnali nie len zdravý prídel kyslíku vo veľkomeste, ale zároveň sa aspoň na chvíľu zahrali na bádateľov, ktorí mali vyriešiť úlohu pomocou zobrazených obrázkov.